Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Kas namelyje gyvena?

Parengė Julija Šmitaitė

Konsultavo Lietuvos felinoligų draugijos „Bubastė“ prezidentė, vet. gydytoja Jurgita Gustaitienė

 

Tikriausiai pastebėjote, kad namuose išpakavus naują televizorių ar dulkių siurblį, į jo vietą dėžėje tuoj pat įsitaiso katinas. „Nebloga mintis, – pagalvojate, – imsiu ir sumeistrausiu iš jos guolį“. Gerai, jei įsigytas televizorius yra didelis. O jeigu viso labo pirkote tik dribsnių dėžutę, ja galės pasinaudoti nebent žiurkėnas. Taigi kiek plačiau ir rimčiau apie namus jūsų katei.

 

– Kas svarbiausia apgyvendinant katę namuose?

– Katei labai svarbi vieta, kurioje stovi jos namelis ar guolis. Jis gali būti labai gražus, bet katė jame negyvens, jei vieta bus netinkama. Dar senovėje, kai žmogus pasistatydavo namą, pirmiausia vidun įleisdavo katę: ten, kur ji atsiguldavo, jokiu būdu nebūdavo galima statyti savo lovos. Kitaip tariant, katė surenka neigiamą energiją. Žmogus suserga, kai atsiranda disbalansas tarp teigiamos ir neigiamos energijos, o katė tą balansą atstato.

Katė paprastai mėgsta gulėti kiek aukščiau, taigi jei yra galimybė, jos guolį reikia pastatyti ne ant žemės, o ant kokios nors nedidelės pakylos. Dar šie gyvūnai mėgsta vietas, kuriose gali jaustis tarsi pasislėpę, bet viską matyti, stebėti.

– O jeigu katė pasirenka šeimininkams nepatogią vietą?

– Na, jei šeimininkai parinks vietą tik pagal savo poreikius, katei ji gali netikti Tuomet ji landžios po spintas, pas šeimininkus į lovą ir t. t. Įsigiję guolį, galite jį statyti skirtingose vietose ir žiūrėti, kuri vieta bus patogesnė katei. Kita vertus, minėtasis landžiojimas po spintas yra susijęs ir su tam tikru bendravimo būdu. Nes katė ir į lovą ateina pabendrauti arba atkreipti į save dėmesį. Taigi jei katei patiko konkretus kambarys, ji ten ir miegos. Čia ir derėtų ją įkurdinti, bet ant grindų ji niekada nesiguls, nebent pastarosios būtų šildomos.

– Į ką reikia atkreipti dėmesį renkant katei guolį?

– Geriausia – medvilninis guolis, nes tokį lengva prižiūrėti, skalbti, nurinkti plaukus. Apskritai guolis reikalingas ne tik dėl to, kad smagu katei, bet ir dėl patogumo šeimininkui, nes gyvūnas dažniausiai būna vienoje vietoje, ten prausiasi, miega, ten susikaupia ir nusišėrę plaukai. Šeimininkui belieka išvalyti guolį, o ne rankioti plaukus nuo baldų.

Pinti guoliai nėra labai patogūs Jie griozdiški, neestetiškai atrodo, todėl katė jame, geriausiu atveju, apsilankys kartą per mėnesį. Dar blogiau, kai šeimininkas savo katei patiesia kokio nors gyvūno kailį. Tai mes, žmonės, dėvime natūralų kailį ir įsivaizduojame, kad tai labai gerai, o katės jaučia, kad tai miręs gyvūnas.

– O ar yra medžiagų, kurioms katės būtų alergiškos?

– Katė pati pasirenka jai tinkamą medžiagą. Jeigu ji, pavyzdžiui, labai elektrinasi, katė tokiame guolyje nemiegos.

– Ar katės gyvenamąją vietą reikia dezinfekuoti?

– Jeigu turite vieną gyvūną, tokios būtinybės nėra, išskyrus tuos atvejus, kai katė serga. Tuomet reikėtų tartis su veterinarijos gydytoju.

– Kokios problemos dažniausiai iškyla namuose laikant katę?

– Labiausiai žmones erzina baldų draskymo problema. Deja, jos tikriausiai neįmanoma išvengti. Katė pasirenka kokį nors kampą (ypač naujo baldo) ir jį drasko. Bet jeigu sukursite augintinei tam tikrą žaidimų erdvę, ji ten būtinai eis žaisti, o jūsų baldai mažiau kentės. Nebūtina pirkti brangių „žaidimo aikštelių“ – galima pritaikyti paprasčiausią obels ar beržo pliauską, netgi ją priderinti prie interjero. Katės mieliau drasko natūralią medžiagą, o ne sintetinę. Tokią žaidimų erdvę patariama įkurti šalia tos vietos, kurią katė jau pamėgo draskyti.

– O ar įmanoma visiškai apsisaugoti nuo katės nagų daromos žalos?

– Norėčiau pabrėžti, kad katės nagų negalima operuoti. Kirpti – taip. Tiesą sakant, tokia procedūra netgi rekomenduojama. Tačiau kirpti galima tik tuomet, kai katė gyvena namuose ir neišeina į lauką. O lauke jai reikia aštrių nagų, kad galėtų apsiginti, įlipti į medį ir pan. Išoperavus nagus katė bus suluošinta visam gyvenimui. Ji gali tapti agresyvi, neprisižiūrėti kailio, neiti į dėžutę. Tokios operacijos yra uždraustos, tad jeigu jums brangesni baldai, atsisakykite gyvūno.

– Jeigu katė namuose gyvena jau seniai, bet iki šiol neturėjo savo guolio, ar nebus sunku ją prie tokio pripratinti?

– Tokių problemų neturėtų kilti. Juk jeigu išpakuojate kokį televizorių, į dėžę tuoj pat įlenda katė – patikrina, pamiega. O jeigu namuose yra židinys, katė neretai susirango pintame krepšyje malkoms. Taigi atnešus naują minkštą guolį, gyvūnas jame tikrai apsigyvens.

– Kaip patartumėte įrengti katei tualetą?

– Jeigu nusprendėte įsigyti kačiuką, tualetas į namus turi atkeliauti pirmas arba kartu su kačiuku, bet ne vėliau. Užtenka 1 valandos ar 10 minučių, kad jūsų katė pasidarytų netvarkinga visam gyvenimui. Jeigu įrengiate tualetą mažam kačiukui, jis turėtų būti su žemais kraštais, kad gyvūnas lengvai įliptų. Augant kačiukui, kartu turi augti ir dėžutė.

– Koks tualetas geriausias?

– Rekomenduočiau dėžutės formos tualetus. Juose būna net durelės, pro kurias katėms įdomu landžioti. Tokiuose tualetuose yra filtrai, nepraleidžiantys nemalonių kvapų, taigi nebūtina iš karto bėgti ir keisti smėliuko. Tokie tualetai labai tinka katėms, kurios intensyviai kasa: sienelės neleidžia pridrabstyti smėlio aplink dėžutę.

– Kur reikėtų statyti katės tualetą?

– Jeigu naudojate smėliuką, kurį galima išmesti į klozetą, geriausia čia pat statyti ir katės dėžutę. Bus patogu jums. Neretai žmonės kačių tualetus stato virtuvėje, bet čia iškyla klausimas dėl higienos. Virtuvėje galima statyti tik dengtą tualetą. Jo nerekomenduočiau įrengti koridoriuje, kur vaikščiodami nuolat užkliūsite, paspirsite ir pan. Nestatykite tualeto patalpoje, kurios durys paprastai būna uždarytos, nes katė kada panorėjusi negalės ten įeiti.

Gerai, jeigu yra dvi dėžutės, mat esama labai tvarkingų kačių, kurios antrą kartą į neišvalytą tualetą neis. Toks variantas ypač tinka tuomet, kai katė ilgą laiką būna palikta viena ir nėra galimybės smėliuką pakeisti.

– O kaip reikėtų namuose apgyvendinti mažą kačiuką?

– Jo nereikėtų paleisti lakstyti po visus namus. Skirkite jam nedidelę erdvę, kurioje jis nesunkiai rastų maistą, vandenį ir tualetą. Periodiškai galite gyvūnėlį išleisti palakstyti didesnėje erdvėje.

– Ar reikėtų katinėlį pratinti prie tualeto?

– Jeigu katinėlį paėmėte tinkamo amžiaus, jums nereikės to daryti. Jį reikia paimti ne jaunesnį kaip 3 mėnesių amžiaus – katė iki to laiko jį visko išmoko. Pirmą kartą paragavęs normalaus (ne katės pieno – J. Š.) maisto, gyvūnėlis pradeda eiti į tualetą.

– Kaip pasirinkti tinkamą kraiką?

– Nerekomenduočiau pirkti paties pigiausio kraiko. Tokį aš vadinu „vienas maišas per dieną“. Jį reikės labai dažnai keisti ir tikrai nesutaupysite. Yra kraiko, kurio galima nevalyti visą mėnesį. Pavyzdžiui, tai gali būti kraikas, kuriame šlapimas neutralizuojamas cheminių medžiagų ir pan.

Gali atsitikti taip, kad gyvūnui vienas ar kitas smėliukas nepatiks, taigi parsinešant namo mažą kačiuką, siūlyčiau atsinešti ir truputį smėliuko iš jo mamos dėžutės. Tuomet augintinis pagal kvapą žinos, kur yra jo dėžutė.

– Esama žmonių, kurie į katės dėžutę pritiesia laikraščio skiaučių. Ar toks „kraikas“ tinka?

– Tokias archaines priemones naudojome prieš 25 metus arba nešdavome smėlį iš smėlio dėžių. Laikraščiai netinka, nes katė iš tokios dėžutės išlipa šlapiomis kojomis, išterlioja grindis ir pan.

– Su kokiomis problemomis dar galima susidurti namuose auginant katę?

– Neretai skundžiamasi, kad katės apgraužia kambarines gėles. Tačiau katėms žolė yra būtina Jos negaudamos katės ima graužti gėles, o šios dažnai būna nuodingos, taigi gyvūnas gali ir apsinuodyti.

Labiausiai katėms tinka šunažolė. Galite jos kupstą pasodinti vazonėlyje ant palangės arba priskinti katei paprasčiausios žolės. Dar tinka įvairios grūdinės kultūros (miežiai, rugiai, avižos) arba speciali žolė, skirta katėms. Žolėse daug vitaminų, bet pagrindinė jų funkcija – valyti skrandį.

Kaktusai katėms pavojingi tuo, kad jos dažnai nepamato smulkių spygliukų ir žaisdamos gali susižeisti. Dideli vazonai katėms neretai tampa tualetu, taigi „nukentėjusią“ gėlę reikia arba išnešti į lauką ar kitą kambarį, į kurį katė neįleidžiama, arba persodinti ir kuo nors pridengti.

– O kaip neutralizuoti kačių, ypač patinų, paliekamų „žymių“ kvapą?

– Geriausia priemonė – dezinfekcinis ACE skystis arba actas. Bet rekomenduočiau nevargti ir katę ar katiną sterilizuoti, jei neketinate veisti.

– Yra nemažai žmonių, alergiškų katėms. Ar tokiu atveju vienintelė išeitis – neturėti katės?

–Visų pirma reikėtų išsiaiškinti, ar tikrai esate alergiški katėms, nes namuose ir taip yra daugybė alergenų. Tačiau jeigu paaiškėjo, kad esate alergiški būtent katei, rekomenduočiau trumpam ją išvežti kur nors kitur ir pažiūrėti, ar kas nors pasikeis. Kaip rodo praktika, kone 90 proc. atvejų tai būna alergija kam nors kitam, pvz., dulkėms, augalams.

Kadangi nė vienas nežinome, ar esame alergiški katėms, prieš įsigyjant gyvūną reikėtų iš anksto susitarti su šeimininku dėl laikotarpio, per kurį galėsite kačiuką grąžinti.

– Kokių apsaugos priemonių reikėtų laikytis namuose gyvenant katei?

– Visų pirma nepamirškite uždaryti skalbimo mašinų, nes yra buvę nemažai atvejų, kai katinas tiesiog išskalbiamas. Jeigu namuose yra baseinas, niekada nepalikite katės uždarytos toje patalpoje: įkritusi į vandenį ji gali paskęsti. Įrengdami savo būste signalizaciją, pasirinkite tokią, kuri nereaguotų kiekvieną kartą pro šalį praėjus katei, arba įrenkite ją tik tose patalpose, kur katė neįleidžiama.

– Dėkoju už pokalbį.

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu