Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Triušis – gyvūnėlis suaugusiesiems?

Laura Stankevičienė

Simpatiškos pailgos ausytės, atsikišę dantukai, juokingai krutantys ūsai, minkštas švelnus kailiukas ir kiek nedrąsus, bet smalsus žvilgsnis. Atrodo, priglaustum šį jaukų pūkuotą padarėlį ir sušiltų širdis. Greičiausiai jau numanote, jog šįkart papasakosime apie dekoratyvinius triušelius – mažus (miniatiūriniai sveria iki 1,2 kg), kiek bailius, bet be galo mielus.

0001.jpg

Ar triušis – jums?

Neretai atrodo, jog dėl švelnaus, tylaus ir neagresyvaus būdo šis gyvūnėlis idealiai tinka net patiems mažiausiems vaikams. Triušių augintojai tvirtina, jog nelabai, nes šie padarėliai be galo jautrūs, lengvai išgąsdinami ir trapūs. Maži vaikai sunkiai suvokia, kodėl ne kiekvienam triušiukui patinka mūsų švelnumas: kėlimas ant rankų arba nešiojimas. Be to, netinkamai keliant lengvai galima sužaloti šio gyvūnėlio stuburą.

Dekoratyviniai triušiai gyvena apie 5–10 metų, todėl nusprendę jį įsigyti įsipareigojate gana ilgam. Šio gyvūnėlio priežiūrai reikės skirti nemažai laiko: maitinti, tvarkyti narvelį (1–2 kartus per savaitę), šukuoti (ilgaplaukius – kasdien), trumpinti nagučius, prižiūrėti lakstančius patalpoje ir, žinoma, bendrauti.

Jei esate vyresni nei 7 metų amžiaus, kantrūs, rūpestingi, pasiruošę daug ko išmokti, turintys pakankamai laisvo laiko ir ieškantys įdomaus draugo, tuomet puiku – keliaukite įsigyti šio žavaus padarėlio.

0002.jpg

 

Jis ar ji?

Turbūt kyla natūralus klausimas, ką geriau įsigyti: patinėlį ar patelę. Dekoratyvinių triušių augintojai teigia, jog patinėliai būna prieraišesni ir meilesni nei patelės, nes šios subrendusios gali tapti piktos gindamos savo teritoriją (lizdą). Vis dėlto nebūtinai taip ir nutiks, nes kiekvieno triušio savitas charakteris (jis išryškėja 5–6 gyvenimo mėnesiais). Jei apie naujojo draugo charakterio ypatumus norite sužinoti daugiau – rinkitės kiek paūgėjusį draugą.

Ar vienas triušis neliūdės? Jei šiam gyvūnėliui galėsite skirti daug laiko, tuomet ir vienas triušiukas gerai jausis jūsų namuose. Be to, teigiama, jog yra triušių vienišių, pripažįstančių tik žmonių draugiją – galbūt kaip tik toks jums ir atiteks.

 

Dviem gyvūnėliams kartu gyventi smagiau, bet gali kilti sunkumų dėl jų bendravimo. Du triušelius geriausia išsirinkti iš tos pačios vados (idealiausia – porelę) ir, pasitarus su veterinaru, abu sterilizuoti, jei nežadate veisti (priklausomai nuo veislės, patelės lytiškai subręsta 4,5–9, o patinėliai – 6–10 mėn). Sterilizaciją, kaip priemonę, kuri teikia nemažai privalumų (palengvina triušių bendravimą, sumažina agresyvumą, patelių sergamumą gimdos vėžiu, susilpnina patinėlių teritorijos žymėjimo instinktą, pailgina gyvenimo trukmę), siūloma apsvarstyti netgi tuomet, kai auginate vieną dekoratyvinį triušį.

Kaip įsigytas triušis sutars su kitu jau anksčiau jūsų namuose atsiradusiu triušiu ar kitais naminiais gyvūnais (katėmis, šunimis), priklausys ne tik nuo jų būdo, bet ir nuo to, kaip mokėsite juos supažindinti. Triušiai gina savo teritoriją, todėl pasirodžius antrajam gentainiui, geriau juos neskubant supažindinti neutralioje aplinkoje ir jokiu būdu nerodyti vienam jų daugiau dėmesio, nes kilęs pavydas gali lengvai sugriauti besimezgančios draugystės pradžią.

Narvelis

Dekoratyvinį triušį apgyvendinkite kuo erdvesniame narvelyje: ne mažesniame nei 90 cm ilgio ir 60 cm pločio. Narvelio aukštis turėtų būti toks, kad suaugęs gyvūnėlis pasistiebęs ant užpakalinių kojų ausytėmis nesiektų jo viršaus. Jei auginsite du triušiukus, narvelis turėtų būti didesnis.

Narveliui vietą išrinkite be tiesioginių saulės spindulių, toliau nuo radiatorių, šildytuvų ir oro kondicionierių. Triušiukas puikiai jausis gyvendamas kiek atokiau nuo aktyviausios namų zonos – pakankamai saugus, bet kartu ir galintis stebėti aplinką.

Triušio būste pastatykite dubenėlį maistui, specialų vandens buteliuką (girdyklą) arba dubenėlį vandeniui bei ėdžias šienui (jose šienas išlieka švarus, nes nėra mindomas). Be indelių maistui, parūpinkite medinį, plastmasinį ar kartoninį namelį, kad gyvūnėlis turėtų kur išsigandęs pasislėpti arba miegoti. Triušiukas namelį grauš, todėl plastmasinę slėptuvę pirkite specializuotoje gyvūnėlių parduotuvėje, nes ji bus pagaminta iš saugios gyvūnėliui plastmasės. Narvelyje galima patiesti ir paklotėlį, kilimėlį, rankšluostį, perdirbto popieriaus plaušų, pjuvenų ar kraiko.

Ne mažiau svarbi ir tuštinimosi vieta. Vienas įdomiausių triušių laikymo privalumas yra galimybė įpratinti juos savo gamtinius reikalus atlikti „tualete“. Šiam tikslui nupirkite specialų indelį ir pastatykite jį ten, kur triušiukas dažniausiai tuštinasi. Svarbu, jog tualeto vietą gyvūnėlis išsirinktų pats ir nepainiotų jos su miegamąja. Kad triušiukas lengviau skirtų šias erdves, išklokite jas skirtingomis medžiagomis: pavyzdžiui, tualetą – kraiku, o poilsio vietą – šienu. Žvėrelis greičiau įpras prie tualeto, jei ten perkelsite kelis jo „spirgučius“.

0003.jpg

 

Triušis mėgsta nuolat ką nors graužti, todėl, kad šis pomėgis nebūtų destruktyvus ir kuo mažiau nukentėtų narvelio inventorius, parūpinkite savo augintiniui žaislų. Jų rasite ne tik gyvūnų parduotuvėje, bet ir namuose. Triušis mielai žais su kartoniniais tualetinio ar virtuvinio popieriaus laikikliais, kamuoliukais, landžios po kartonines ar iš vytelių pintas (neapdorotas cheminėmis priemonėmis) dėžutes, pripildytas popieriaus skiaučių, grauš beržo, ąžuolo, drebulės, obels šakeles (netinka vyšnių, slyvų, pušies, kedro).

Mityba

Triušiams svarbi subalansuota mityba ir normuotas maisto kiekis (gali lengvai nutukti). Jų maisto racioną sudaro kombinuotas pašaras triušiams, šienas, šviežios daržovės ir švarus vanduo, keičiamas kiekvieną dieną. Paprastai didesnę dalį (apie 2 šaukštus 1,5 kg triušiui) triušių meniu sudaro specialus kombinuotas pašaras iš grūdų (miežių, kviečių, avižų, kukurūzų) ir kitų naudingų komponentų, kurio galima įsigyti specializuotose gyvūnų parduotuvėse. Triušių augintojai pataria rinktis itin kokybišką pašarą, kuriame būtų apie 14 proc. skaidulų (pluošto), 12 proc. baltymų, 2 proc. riebalų ir mažiau nei 1 proc. kalcio.

Šienas triušiams naudingas dėl įvairių priežasčių: mažina stresą (kramtymas), teikia skaidulų, gerinančių virškinimą, padeda prižiūrėti dantis, išvengti viršsvorio bei apsaugo nuo plaukų gumulų skrandyje. Šienas turi būti geros kokybės, sausas, be žemių ir neaiškių žolių, nesupelijęs ir malonaus kvapo. Tinka motiejukų, avižų, dobilų šienas, tačiau suaugusiems triušiams reikėtų riboti arba visai neduoti liucernos šieno (jame daug baltymų, kalcio, kalorijų). Švaraus šieno narvelyje turėtų būti visą laiką. Be to, kas kiek laiko patartina keisti jo rūšį arba maišyti su kitomis.

Triušiai mielai kremta daržoves (šviežias, nuplautas) ir kitus žalumynus: morkas, jų viršūnėles, kiaulpienių lapus ir žiedus, petražoles, salierus, dobilus, ridikėlių viršūnėles, aviečių lapus, špinatus ir kt. Jei gyvūnėlis suviduriuoja, mažinkite žalumynų kiekį. Negalima duoti rabarbarų (toksiški) ir virškinimo sutrikimų galinčių sukelti bulvių, pupelių, kopūstų, kalafiorų, pomidorų, salotų.

Šie gyvūnėliai mėgsta ir vaisius: obuolius, melionus, apelsinus, papajas, persikus, kriaušes, ananasus, slyvas, avietes, braškes, bananus. Jų kiekį reikėtų normuoti (ne daugiau kaip 2 arbatinius šaukštelius per dieną), nes juos pasirinkdami triušiai mažiau suvartos kito kur kas jiems sveikesnio ir naudingesnio maisto.

Triušių virškinimo sistema jautriai reaguoja į mitybos pokyčius, todėl įsigyjant triušiuką svarbu pasiteirauti, kaip ir kuo jis buvo šeriamas, bei stengtis kurį laiką išlaikyti panašius mitybos įpročius, kuriuos vėliau po truputį galima keisti.

Triušis jūsų namuose

Naujas gyvūnėlis namuose jausis nedrąsiai, todėl kelias dienas leiskite jam ramiai pabūti narvelyje ir susipažinti su aplinka. Galite švelniai jį pakalbinti, kad žvėrelis priprastų prie jūsų balso. Pasistenkite, kad arti jo nepatektų šunys, katės ar kiti namų augintiniai – jie triušį gali išgąsdinti.

Kai gyvūnėlis apsipras naujoje aplinkoje, pabandykite jį išleisti iš narvelio palakstyti (1–5 valandas kasdien). Svarbu nepalikti jo be priežiūros, nes gyvūnėlis gali perkąsti elektros laidus, paragauti nuodingų jam augalų (pakalnučių, alavijo, azalijos ir kt.), buities priežiūrai skirtų priemonių ar sugadinti kilimus. Kad triušiukas iškrėstų kuo mažiau eibių, pasirūpinkite jo užimtumu: išdėliokite patalpoje kuo daugiau įvairių dėžučių, namelių, žaislų.

 

Triušiuko kėlimas

Ne visi triušiai mėgsta būti keliami ir laikomi ant rankų. Pradžioje jūsų tiesiamos rankos gyvūnėliui gali asocijuotis su plėšrūno puolimu. Tokioje situacijoje triušis linkęs kuo greičiau sprukti. Todėl pirmą kartą keldami savo augintinį pasistenkite jo neišgąsdinti: nesiekite jo iš nugaros ar iš viršaus.

Niekuomet nekelkite triušio už ausų. Gyvūnėlį imdami vieną ranką laikykite po jo pasturgaliu, o kitą – po krūtine. Jei nuogąstaujate, jog triušis spardysis ir apdraskys rankas – įsupkite jo kūnelį į rankšluostį. Triušį galite kelti ir viena ranka suimdami už pakarpos, o kitą pakišdami po pasturgaliu. Svarbiausia neužgauti pilvuko ir laikyti tvirtai – triušiai nori jaustis saugūs.

Rankose laikomas gyvūnėlis taip pat nori būti saugus, todėl priglauskite triušiuką kuo arčiau kūno. Kai kurie triušiai mėgsta įsprausti savo snukutį tarp sulenktos rankos. Triušiukui patiks, jei paglostysite galvą, kūnelį paplaukiui ar švelniai pakasysite ausytes.

Įdomu tai, kad triušis…
v … atpažįsta savo šeimininką iš kvapo ir balso;
v … turi nuolat augančius priekinius dantis;
v … aktyviausias auštant ir temstant, tačiau mielai prisitaikys prie jūsų siūlomos dienotvarkės;
v … gali knarkti;
v … mato panoraminį vaizdą beveik 360º kampu, todėl be vargo pastebi besiartinančius objektus tiek iš už nugaros, tiek iš viršaus;
v … gali išmokti reaguoti į savo vardą, jei šaukdami pamaloninsite skanėstu;
v … ėda savo minkštesnes išmatas, nes tik po antro suvirškinimo pasisavina kai kurias maistingas medžiagas;
v … trina smakrą į įvairius daiktus, kad pažymėtų savo teritoriją;
v … gali iššokti į aukštį iki 80 cm (rekordas – 1 m).

0004.jpg

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu