Kaip auginti vėžlį?
Vėžliai yra gana populiarūs augintiniai - neužima daug vietos, tinkami auginti ir mieste, nesukelia alergijos... Be to, žmonės, kurie augina šiuos gyvūnus, tikisi, kad turės ilgametį draugą. Vėžliai tikrai yra ilgaamžiai - kai kurių rūšių gali gyventi net iki 100 metų - tačiau tik tada, jei yra tinkamai prižiūrimi.
Vėžlio „įkurtuvės“
Taigi įsigijote vėžlį? Ką daryti toliau, kaip jį prižiūrėti? Pirmiausia, ką Jums reiktų padaryti, yra nustatyti naujojo augintinio rūšį. Jei pirkote jį specializuotoje parduotuvėje, greičiausiai jau žinote, kaip tiksliai vadinasi Jūsų vėžliukas. O ką daryti, jei gavote jį dovanų ar pirkote iš žmogaus, kuris tik kažką neaiškiai suvapėjo, kai pasiteiravote, kokia yra šio vėžlio rūšis? Tokiu atveju galite apsilankyti veterinarijos klinikoje ar pasikonsultuoti su specialistais - nustayti gyvūno rūšį yra labai svarbu, nes nuo jos priklauso priežiūra.
Be to, apsilankyti veterinarijos klinikoje su naujuoju augintiniu svarbu ir dėl to, kad būtų patikrinta, ar jis neserga kokiomis nors ligomis. Tai itin aktualu šeimoms, auginančioms vaikus.
Kas namelyje gyvena?
Kai jau žinote naujojo augintinio rūšį, galite rūpintis jo apgyvendinimu. Vandens vėžliams turėsite parūpinti akvariumą. Jo talpa priklauso nuo augintinio dydžio. Pradžioje didelio akvariumo nereikia, mažiems vėžliukams pakakas ir 50 litrų talpos akvariumo. Patartina turėti ir vandens filtrą, kitaip vandenį teks keisti bene kasdien. Žinoma, iš pradžių, kol vėžliukai ir akvariumas nėra dideli, tai daryti nesudėtinga, bet vėliau vandens keitimas gali tapti nemažai laiko užimančia procedūra.
Būtinai įsigykite ir šildytuvą, antraip žiemą Jūsų augintinis sušals - vėžliai pratę prie kur kas šiltesnio nei Lietuvos klimatas. Vėžliui išgyventi pakanka 18°C, tačiau jei norite, kad augintinis būtų judrus, jam negrėstų rizika susirgti įvairiomis ligomis, stenkitės palaikyti 24-25°C temperatūrą. Vandens temperatūra turėtų siekti apie 37°C. Nepamirškite akvariume įrengti sausumos salelės, kur vėžliukai galėtų išlipti pasišildyti. Jie tai labai mėgsta. Būtinas ir geras ultravioletinių spindulių apšvietimas. Jei jo nebus, vandens vėžliui gali pradėti minkštėti kiautas.
Sausumos vėžliams reikia visai kitokių gyvenimo sąlygų. Apie 10 cm ilgio vėžliukui reikia ne mažesnio kaip 25 kvadratinių cm ploto būsto. Tam puikiai tinka akvariums. Dangtelyje (jis nėra būtinas) ir šoninėse sienose padarykite nedidelių skylučių, kad vėžliukas turėtų kuo kvėpuoti. Apie 10 cm dugno padengite smėliu. Geriausia, kad jis būtų iš upės dugno. Galima dėti durpių, pjuvenų ar jų mišinį. Retkarčiais šį pagrindą reiktų sudrėkinti. Taip pat kaip ir vandens vėžliams, šiems reikia šildančios lempos. Apšviesta vieta turėtų būti įšilusi iki 33-35 °C. Pasistenkite, kad net naktį temperatūra nenukristų žemiau 20-22 °C. Rudenį ir žiemą kartą per savaitę po 3-5 minutes pašvitinkite vėžliukus kvarcine lempa. Nepamirškite terariume įkurti nedidelės dėžutės, kur Jūsų augintinis galėtų pasislėpti nuo triukšmo ir pailsėti. Vasara išneškite vėžliuką laukan į saulėkaitą. Galite jam padaryti specialų aptvarą su slėptuve - dėžute. Tik nepamirškite nakčiai įnešti vidun, kad nesušaltų.
Kuo šerti?
Vėžliukai mėgsta kopūstus, salotas, morkas, burokėlius, pienių lapus. Kartais galite palepinti juos liesa varške, mėsos gabaliuku. Duokite daigintų javų: avižų ir kviečių. Kad augintinis gautų pakankamai kalcio, į vandenį ar maistą įberkite sugrūstų kiaušinio lukštų.
Vandens vėžlių maistas - žalia žuvis, jautiena (susmulkinta gabalėliais ir gerai nuplauta), žalumynai (apiplikytas verdančiu vandeniu kopūstas, morka). Vėžliukai megsta džiovintą, specialiai jiems paruoštą maistą. Labai mėgsta sraiges.
Vėžliuko draugystė su vaikais
Vėžliukai nėra itin tinkami augintiniai vaikams. Šiuos gyvūnus nelengva prižiūrėti, jų nepanešiosi ant rankų, nepaglostysi kaip kačiuko ar šuniuko. Vaikai paprastai nori judresnio, jaukesnio gyvūno, todėl vėžliukai jiems greitai pabosta, dingsta noras jais rūpintis - juolab, kad šie augintiniai reikalauja nemažai dėmesio.
Dar keli žinotini dalykai apie vėžlių auginimą
1. Nelaisvėje nepatartina leisti vėžliui miegoti žiemos miegu, nes nesugebėsite jo tinkamai prižiūrėti ir augintinis gali žūti.
2. Pažaidę su savo mažuoju draugu visada nusiplaukite rankas, nes kartais vėžliukai būna užsikrėtę salmonelioze.
3. Jei vėžliukui bus sudarytos geros sąlygos, jis ilgai gyvens ir netgi gali padėti kiaušinius.
Vandens gyvūnijos mylėtojus vežliai turėtų tikrai sudominti. Jie jaukesni nei žuvytės, galima paglostyti, o vasarą išnešti į kiemą ant žolytės (tik ne ant smėlio!).