Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Kaip padėti benamėms katėms

Artėjant pavasariui, vis daugiau benamių kačių išlenda iš savo slėptuvių ir vėl praeivius graudina savo alkanais žvilgsniais. Tai ypač aktuali problema daugiabučių kiemuose. Neretas pilietis suglumsta ir nežino, ką daryti – šerti vargšus gyvūnėlius ar geriau palikti juos likimo valiai. Šiame straipsnyje ir papasakosime, kaip derėtų reaguoti į beglobes kates.

Visuomenėje vis dar gaji nuomonė, kad žmonės, šeriantys benamius gyvūnus, gali būti baudžiami. Dėl šios priežasties neretas net ir norėdamas pasirūpinti beglobiais, praeina pro šalį, apsimesdamas, kad jų nė nemato. Visgi derėtų žinoti, kad šerti gyvūnus lauke, tuo pačiu ir daugiabučių kiemuose, nėra draudžiama. Gyvūnų laikymo taisyklės Kauno mieste reikalauja to nedaryti tik bendro naudojimo patalpose. Bendrojo naudojimo patalpomis laikoma daugiabučio namo laiptinės, holai, koridoriai, palėpės, sandėliai, rūsiai, pusrūsiai ir kt. patalpos, kurios nuosavybės teise nepriklauso atskiriems patalpų savininkams ar tretiesiems asmenims.

Be to, derėtų pasirūpinti, jog šėrimo vieta būtų tvarkinga ir nesukeltų nepatogumo kitiems gyventojams. Svarbu atsiminti ir tai, kad gyvūnų negalima maitinti ir jų populiacijos mažinimo metu, t.y., tada kai atitinkamos tarnybos, vykdo jų sterilizavimo/kastravimo akcijas.

Kitas dalykas, kurį reikėtų įsidėmėti žmonėms, norintiems padėti beglobėms katėms, yra tas, kad joms reikia ne tik maisto, bet ir vandens. Jis atlieka daug svarbių funkcijų:

1. Tai tirpiklis, dalyvaujantis sudėtinguose cheminiuose ląstelių metabolizmo procesuose;

2. Tai pagrindinė sudedamoji kraujo dalis, padedanti išnešioti po organizmą deguonį ir maistingąsias medžiagas. Be to, vanduo padeda pašalinti iš organizmo anglies dioksidą ir metabolitus;

3. Vanduo padeda reguliuoti kūno temperatūrą;

4. Vanduo būtinas maistingųjų medžiagų virškinimui ir užterštumui per inkstus pašalinti.

Dažnai gyventojai šiuos gyvūnus maitina sausu maistu, o tada jiems reikia ypač daug gerti. Net jei šeriate įprastu kačių guliašu ar žmonėms skirtu maistu, vis tiek reikia kates aprūpinti vandeniu, nes ypač žiemos metu jaučiamas jo trūkumas. Dalį reikiamo vandens kiekio benamės katės gauna laižydamos sniegą, tačiau to nepakankama.

Sterilizacija tokia pati svarbi, kaip ir maistas

Geraširdžiai piliečiai nepamiršta benamių kačių aprūpinti maistu, tačiau apie jų nevaldomą populiacijos augimą pagalvoja tik vienas kitas. Derėtų žinoti, kad tai gyvybiškai svarbu. Problema ne tik ta, kad gausus beglobių gyvūnų būrys trukdo aplinkinių namų gyventojams, teršia aplinką, sukelia nemalonų kvapą. Problema kur kas rimtesnė...

Toks nekontroliuojams kačių dauginimasis kenksmingas ir patiems gyvūnams. Maži kačiukai ypač imlūs įvairiems virusams, bakterijoms. Susirgę jie užkrečia ir kitas gaujos kates. Žmogaus, kuris pasirūpintų benamių gyvūnų sveikata, nėra, tad katėms tenka kentėti ir gyventi nevisavertį gyvenimą. Ką jau kalbėti apie tai, kad įvairias ligas jos gali perduoti ir žmonėms.

Tiesa, žmonės kartais reaguoja į besiplečiantį benamių būrį, tačiau imasi neteisingų priemonių šiai problemai spręsti. Dažniausiai gyventojai mano, kad pakanka pašalinti esančią kačių grupę, tačiau tai nė kiek negelbsti. Paprastai į tą teritoriją, kur buvo įsikūrę gyvūnai, greitai atsikrausto kaimyninių teritorijų katės. Jos vėl pradeda daugintis ir savo skaičiumi neretai netgi pralenkia buvusį būrį. Tokiu atveju tesikeičia gyvūnų populiacija, bet pats jų skaičius nesumažėja. Tą liudija stulbinantys faktai – katė kartu su savo palikuonimis per septynių metų periodą gali atsivesti apie 420 000 kačiukų. Skaičiai įrodo, kad būtina imtis priemonių.

Geriausia, ką gali padaryti gyventojai, kurių kiemuose gyvena benamės nesterelizuotos katės, yra pranešti apie jas juridiniams asmenims, kurie gali organizuoti ir vykdyti gyvūnų globos ir priežiūros veiklą. Tokias populiacijos mažinimo akcijas vykdo „Nuaras“, „Gyvūnų globėjų asociacija“, „Lesė“. Sutvarkyti gyvūnai paleidžiami į tą pačią teritoriją, kur buvo sugauti. Taip pat jie yra specialiai paženklinami tarptautiniu mastu pripažintu ženklu – joms nukerpamas kairės ausies kraštelis. Taip sterilizuotos/kastruotos katės antrą kartą nebegaudomos, joms nebekeliamas nereikalingas stresas, sutaupoma ir laiko, ir lėšų.

Tam, kad šios akcijos būtų sėkmingos, svarbu nepamiršti ir toliau maitinti į laisvę paleistas kates. Tad nelikime abejingi ir pasirūpinkime tais, kuriais nėra kam pasirūpinti.

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu