ACS/ ACL American curl shorthair/longhair/ Amerikos riestaausė katė
Ar pasaulyje būna stebuklų?
Tikrai taip! Kartais juos galima rasti net ant savo namų slenksčio…Žinoma, norint tuo patikėti, geriausia viską patirti pačiam.
1981 m. stebuklu buvo priversta patikėti viena Kalifornijos šeima. Ponai Joe ir Grace Ruga niekada neturėjo jokio gyvūno ir net neplanavo jo įsigyti. Tačiau žmogus planuoja, o Dievas juokiasi...
Vieną vakarą grįžęs iš darbo namo Joe prie namų slenksčio rado mažą šešių mėnesių katytę. Buvo netikėtas ne tik jos atsiradimas, bet ir išvaizda. Katytė buvo keistai riestomis ausimis, pusiau ilgo juodo kailiuko. Sutuoktiniai priklydėlę nutarė priglausti ir pavadino Shulamith. Pasirodė, kad Shulamith atradimas buvo ne tik Joe su Grace, bet ir visam pasauliui. Priglaustoji katytė dabar laikoma Amerikos kurlų veislės pradininke. Patys šeimininkai suprato, kad riestos ausytės yra ne atsitiktinė anomalija, o naujos veislės ženklas tik tada, kai Shulamith atsivedė pirmuosius keturis kačiukus ir dviejų iš jų ausytės taip pat buvo užriestos. Vieną iš atsivestų katyčių Joe padovanojo savo seseriai Ester Brimlou. Užaugusi katytė, kurią Ester pavadino Mersedes, taip pat atsivedė palikuonių su ta pačia anomalija.
Susisukusios ausys galbūt būtų nesulaukusios pasaulinio pripažinimo, kaip ir kai kurios kitos mutacijos, jeigu Šiaurės Amerikos riestaausių kačių mylėtojų klubo sekretorė Nensi Kister nebūtų pastebėjusi analoginių katės ypatumų ir nebūtų užsiprašiusi porelės kačiukų.
Po kelių mėnesių Nensi paėmė du Mersedes kačiukus: ilgo plauko ir rudo dėmėto atspalvio kačiuką.
Shulamith ir dviem kačiukais buvo labai susidomėta 1983 metais spalio 23 dieną CFA parodoje Springse. Po šio debiuto jie dalyvavo daugelyje parodų. Kurlai privertė apie save kalbėti, juos apžiūrėjo specialistai ir daugybė kačių mylėtojų.
1986 metų pradžioje, po Shulamith tyrinėjimų ir įvairių kačių veislių standartų bei interpretacijų peržiūros „Kačių knygoje“, buvo sukurtas pirmasis Amerikos kurlų kačių standartas. Pagrindu buvo panaudoti abisinijos, Egipto Mau ir ocicat kačių standartai, tačiau niekas nesakė, kad Amerikos kurlai turi būti panašūs į šias veisles. Kurlai kilo iš naminių kačių su neįprasta mutacija. Kad būtų išsaugota savotišką jų tapatybė, Amerikos kurlų standartas buvo sudarytas remiantis Shulamith, veislės pradininkės, charakteristikomis. Šis idealus kurlų aprašymas ne tik išskiria jas iš kitų veislių, bet ir garantuoja didelį genetinį fondą bei optimalią veislės sveikatą, padeda išlaikyti individualią ir unikalią Amerikos kurlų išvaizdą.
Felinologus ir genetikus Amerikos kurlų ausys privertė prisiminti škotų nulėpausę (Scotish Fold), kuri taip pat turi išskirtines ausis. Tačiau vienas juokingas posakis puikiai iliustruoja šių kačių skirtumus: „Škotų nulėpausė sėdi virtuvėje ir kantriai laukia, kol šeimininkas ruošia maistą. Amerikos kurlaioji visuomet ateina į pagalbą ir aktyviai padeda...“
Naujos veislės registracija reikalauja daug ir varginančių procedūrų: labai svarbu įrodyti, kad siūlomos veislės ypatumai yra ilgalaikės genetinės mutacijos rezultatas. Taip pat būtina, kad šiuos gyvūnus pažintų ir įvertintų publika. Amerikos kurlams gauti visuotinį pripažinimą pavyko. Po to atsirado ilgaplaukės ir trumpaplaukės šios veislės katės. Nuo 1993 metų jos dalyvauja tarptautinėse parodose. Palyginti per trumpą laiką Amerikos kurlai tapo tarptautiniu mastu pripažinta veisle – šios katės tapo populiarios ne tik Amerikoje, bet ir Europoje bei Japonijoje. Lietuviai šią retenybę pirmą kartą savo šalyje galėjo išvysti 2004 m. pavasarį tarptautinėje kačių parodoje Vilniuje. Čia kurlus pristatė Estijos veislynas. Vienas pirmųjų Amerikos kurlą įsigijo Lietuvos felinologų draugijos
„Bubastė“ narys Bronius Gramavičius iš Šiaulių. 2011 kovo 15 d. Gramavičiui priklausančiame veislyne VENTA*LT gimė pirmoji šių kačiukų vada.
Išvaizda
Kaip jau buvo minėta, svarbiausias išskirtinis šių kačių bruožas – susisukusios simetriškos gana nedidelės ausys.
Šios katės yra vidutinio dydžio, ilgoko ir grakštaus kūno. Kojos nelabai ilgos, bet taip pat grakščios.
Galva nedidelė, švelni
ų formų. Ją puošia ovalios didokos akys, galinčios būti bet kokios spalvos. Kailiukas taip pat gali bet kokios spalvos. Jis labai švelnus, tarsi šilkinis. Gali būti trumpas arba šiek tiek ilgesnis – nuo to priklauso, ar kurlas ilgaplaukis ar trumpaplaukis. Uodegos kailiukas ilgesnis, primena šluotelę.
Šiaip Amerikos kurlai yra itin subalansuotos išvaizdos – nieko išskirtinai ilgo ar trumpo, nieko itin smailaus ar buko, viskas savo vietose. Svarbiausuia – garbanotos ausytės.
Būdas
Amerikos kurlai – neįprasto švelnumo ir meilumo katės. Jos
absoliučiai neapkenčia jokių barnių, ginčų. Kurlai – tikri ramybės ir taikos nešėjai. Jie puikiai sutaria ne tik su žmonėmis, bet ir su kitomis katėmis. Kurlai dievina, kai joms kas nors kaso pilvuką ar kitaip demonstruoja meilę.
Visgi nereiktų apsigauti, kad ir kaip Amerikos kurlai mėgtų glostymą, kad ir kokie meilūs būtų, nereiktų manyti, kad jie yra tiesiog tingūs nuolat snaudžiantys pliušinukai. Šios katės labai vikrios! Jos mėgsta žaidimus ir net neturėdamos žaisliukų suras kuo juos pakeisti. Tai atskleidžia ir jų išradingumą bei sumanumą – kurlai itin greitai mokosi naujų dalykų, lengvai pasiduoda dresūrai.
Norite stebinti savo draugus neįprasta augintinio išvaizda, o patys džiaugtis mielu, žaismingu ir atsidavusiu gyvūnėliu? Tada Ameriko kurlai – veislė, sukurta būtent Jums.