Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

MAN Manx / Manksų katė

Mankso katė yra sena veislė, žinoma jau keletą šimtmečių. Yra net keletas istorijų apie jų kilmę. Viena legenda pasakoja, kodėl Manksai yra trumpauodeiai. Sakoma, kad Nojus per greitai uždarė arkos duris ir nurėžė katei uodegą. Kita istorija pasakoja, kad beuodegės katės 1588 m. išplaukė į Man salos (Didžioji Britanija) krantą iš sunaikintų ispanų laivyno laivų. Tiesa ta, kad jos – mutacijų rezultatas veisiant britų trumpaplaukes kates. Mankso katės turi tik duobutę toje vietoje, kur turėtų būti uodega, taip pat kartais aptinkama kačių su mažomis ataugomis vietoj uodegos. Tokie kačiukai, priklausomai nuo uodegos ilgio, vadinami ilgauodegiais, trumpauodegiais ar beuodegiais. Genas, dėl kurio kačiukai gimsta be uodegų, matyt, lėmė ir kitas skeleto deformacijas. Kai poruojami du beuodegiai manksai, kačiukai dažniausiai atsivedami negyvi arba netrukus nugaišta. Manksų ketera beveik visada rodo, kad manksai neišvengė ir kitų deformacijų. Stuburas dažnai buna trumpesnis nei įprasta, žemiausioje keteros dalyje slankstelių gali būti mažiau arba jie būna sulipę. Geriausi veislės pavyzdžiai atsivedami iš vadų, kuriose maišomi manksai su paprastomis katėmis arba kai kergiami trumpauodegiai. Labai deformuotoms katėms rekomenduojama neleisti daugintis, tačiau šios veislės istorija, besitęsianti nuo 1500 m., kai jos veisėsi visiškai savarankiškai, rodo, kad tai gana stipri veislė, galinti išgyventi ir be žmogaus pagalbos. Nepaisant to, skeleto deformacijos yra leistinos šiai veislei pagal Didžiosios Britanijos GCCF organizacijos normas ir tokios katės gali būti demonstruojamos parodose.

Išvaizda
Manksai yra labai panašios katės į britų trumpaplaukes. Akivaizdžiai skiriasi tik uodega, kuri kaip jau buvo minėta, yra labai trumpa arba jos visai nėra. Kaip ir britų trumpaplaukių, Manksų kūnas kompaktiškas ir tvirtas, krūtinė plati, o nugara trumpa. Užpakalis apvalus ir turi būti aukščiau nei pečiai. Kojos trumpos ir galingos, užpakalinės kiek ilgesnės nei priekinės.Galva taip pat didelė, apvali, skruostai labai ryškūs, smakras tvirtas. Ausys įstatytos aukštai viršugalvyje ir yra šiek tiek palinkusios į priekį. Jos smailėja nuo pagrindo ir baigiasi apvaliais galiukais. Nosis nedidelė, plati. Akys yra didelės ir apvalios, jų spalva sutampa su kailio spalva.
Manksų kačių kailis dvigubas, su trumpu poplaukiu ir kiek ilgesniu viršutiniu kailiu. Dvigubas kailis daug svarbesnis nei jo spalva ar dėmėtumas. Galima bet kokia kailio spalva ir dėmės, išskyrus Siamo katėms būdingą struktūrą. Parodose kačių spalva ir dėmės turi būti be taškų, tačiau kailio piešiniui būdingi taškeliai.

 
Būdas
Tai gero būdo katės. Jos labai meilios ir prieraišios. Jos puikiai sutaria su mažais vaikais ir gyvūnais. Tai idealus augintinis, nes prisitaiko ne tik prie įvairių šeimos narių ir namų gyventojų, bet ir prie įvairios gyvenamoios vietos.
Be to, tai protingos ir žaismingos katės. Žmonės, kurie augina Manksus teigia, kad tai labai į šunis panašūs gyvūnai. Jos tokios pat prieraišios ir draugiškos. Todėl tai puikus gyvūnas šeimoms, kuriose auga maži vaikai. Šuniškumas Manksuose pasireiškia ne tik prieraišumu šeimininkams, bet ir pomėgiuose. Šios katės mėgsta vandenį – ne tik nebijo į jį įbristi ar būti maudomos, bet ir su malonumu juo žaidžia. Taip pat šios katės gali išmokti nesudėtingų komandų, pvz., jos supranta ir paklūsta, kai joms sakoma „Ne“. Žinoma, jos nepaklūsta tiek daug komandų kaip šunys, tačiau tikrai daug palyginus su kitų veislių katėmis.
Nors šios katės yra žaismingos ir tokios išlieka iki pat senatvės, tačiau nekelia didelio triukšmo. Jos protingos ir moka „inteligentiškai“ išdykauti. Taigi Manksai – katės, skirtos tiems, kas vertina gyvūno prieraišumą. Šios veislės augintojai sako, kad kartą įsigijus šios veislės katę, niekada nebesinorės auginti jokios kitos.

 

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu