OSH Oriental shorthair / Trumpaplaukiai orientalai (trumpaplaukės rytų katės)
Orientalai, arba kitaip – rytų katės – priklauso tai pačiai grupei kaip ir Siamo katės. Tai labai egzotiškos išvaizdos gyvūnai, primenantys laukines kates. Tą pati gracija, liesas, bet tvirtas ir raumeningas kūnas. Būtent išvaizda ir sužavi daugumą žmonių. Žavi ir jų charakteris – orientalai puikūs kompanionai, protingi ir lengvai dresuojami gyvūnai.
Tai labai sena veislė, tačiau pripažinimą ji gavo visai neseniai, o jų kilmės istorija labai įdomi ir dramatiška. Ji prasidėjo dar senovės Tailande, kur jos buvo žinomos kaip karališkųjų Siamo kačių porūšis. Egzistuoja ir kita nuomonė, kad Siamo katės yra Rytų kačių porūšis, o ne atvirkščiai. Šios nuomonės šalininkai teigia, kad dėl Rytų kačių spalvos genų mutacijos atsirado „himalajų“ spalvos katės, tai yra, Siamo katės.
XIX a. pabaigoje pabaigoje šiuolaikinių Orientalų ir Siamų protėviai buvo importuoti iš Tailando į Angliją. 1903 m. britų enciklopedijoje minimos vienspalvės siamo katės, o 1984 m. kačių parodoje Londone buvo demonstruojamos „Šveicarijos kalnų katės“: Master Timkey Brown ir jo mama Granny Grumps, aprašyti kaip „vientisos kaštoninės spalvos Siamo katės mėlynai žaliomis akimis“. 1896 m. kitoje Londono kačių parodoje dalyvavo melsvoji Rytų katytė, atvežta iš Bankoko. Nepaisant jos gimimo vietos, katytė buvo diskvalifikuota dėl neįprastos (Himalajų) spalvos. Debatai dėl vienspalvių Siamo katinų pripažinimo tęsėsi iki 1923-ųjų, kai Didžiosios Britanijos Siamo kačių klubas (Siamese Cat Club of Britain) pareiškė, kad „klubas atsisako skatinti kitokių Siamo kačių poveislių veisimą ir pripažįsta tik žydraakes „himalajų“ spalvos Siamo kates“. Nuo to laiko vienspalvės katės pripažintos kaip neatitinkančios Siamo kačių standartą, ir šios veislės kūrimo darbai sustojo.
Bet susidomėjimas egzotiškomis katėmis neatslūgo, apie 1950-uosius metus, po Antrojo pasaulinio karo, prasidėjo intensyvesnis šokolado spalvos kačių veisimas. Anglijos veislynai atliko kelis labai įdomius veisimo eksperimentus. Būtent tada pirmą kartą pavartotas žodis „Havana“, apibūdinantis šokolado spalvos gyvūnėlius. Manoma, kad šis spalvos apibūdinimas pasirinktas todėl, kad tokia buvo Havanoje pagaminto gero cigaro spalva. Pirmas užregistruotas vienspalvis šokolado spalvos kačiukas – Bronze Idol, gimęs „Elmtower“ veislyne, atsitiktinai sukergus juodą katę su Siamo katinu.
1956 m. JAV pilietė Elsie Quinn importavo iš Anglijos į JAV šokoladinę katytę Havana Brown Roofspringer Mahogany Quinn, kuri tapo šios veislės pioniere Amerikoje. Amerikos veisėjai iš pirmo žvilgsnio įsimylėjo unikalios spalvos žaliaakę katę ir pradėjo aktyviai siekti šios kačių veislės pripažinimo. 1958 m. buvo nustatytas pirminis vertinimų standartas, o 1964-aisiais Havana gavo čempiono statusą CFA sistemoje. Tik Amerikoje ši šokolado spalvos katė yra užregistruota kaip atskira veislė, tai ne tik spalvos pavadinimas, bet ir tam tikras veislės tipas, kuris buvo prarastas Europoje dėl nuolatinio kergimo su Siamo katinais.
Visgi Rytų kačių gerbėjams nepakako, kad buvo pripažinta tik vienos spalvos katės, ir jie išsikovojo, kad būtų pripažinti ir kiti atspalviai. Tai įvyko 1977 m., o 1995 m. buvo pripažintos ir dvispalvės rytų katės.
Dar šiek tiek vėliau atsirado ir ilgaplaukių orientalų veislė. Ji gauta trumpaplaukiams orientalams įvedus ilgo plauko geną. Ilgaplaukiai čempiono statusą CFA sistemoje pelnė 1997 m.
Išvaizda
Tai labai elegantiškos, lieknos ir grakščios katės. Keista, bet toks liaunas kūnas visgi yra stiprus ir raumeningas. Kojos taip pat ilgos, bet tvirtos. Tokia pat ilga ir uodega. Apskritai, ilgumas yra visam kūnui būdingas bruožas.
Ant ilgo kaklo puikuojasi pailga galva. Žiūrint iš priekio, ji atrodo trikampė, iš šono profilis yra tiesus. Ausys atrodo stulbinamai didelės ir plačiu pagrindu. Akys migdolo formos, o jų pageidaujama akių spalva yra žalia.
Kailis yra glotnus, žvilgantis, gali būti visų tradicinių spalvų. Visgi labiausiai vertinama juoda. Manoma, kad tokio kailio atstovės yra pačios elegantiškiausios ir grakščiausios. Reikalaujama absoliutaus juodumo – ne tik kailis, bet ir pėdutės bei nosis turi būti šios spalvos. Kailio ilgis gali būti arba trumpas, arba ilgas - pagal tai skiriami du orientalų tipai.
Orientalų augintojai labai žavisi ir visiška priešingybe, t.y., visiškai baltais orientalais. Juos apibūdina kaip romantiškus ir švelnius it vasaros padangės debesėlis. Baltumas turi būti idealus – neleidžiamas joks atspalvis ar gelsvumas. Labai harmoningai atrodo lavandų ir melsvos spalvos katinai, nes šios spalvos dar labiau pabrėžia ir išryškina unikalią Orientalų kūno plastiką. Minėti katinai labiausiai tiktų „aukso vidurio“ gerbėjams, nes jie nėra nei iššaukiančiai ryškūs kaip juodos spalvos katinai, nei trapiai švelnūs kaip sniego baltumo giminaičiai.
Nors mėgstamiausios yra šios spalvos, tačiau jų yra visa įvairovė. Orientalai – plati spalvų paletė, tad rinktis tikrai yra iš ko. Gali būti net taip, kad vienoje vadoje nerasite to paties atspalvio katinėlio.
Būdas
Rytiečių katės, kaip ir visos Siamo veislės grupės katės, yra gyvos, protingos, komunikabilios, labai mėgsta žaisti. Daugelio jų mėgstamiausias žaidimas – atgal atnešti mestą žaislą šeimininkui, kad šis ir vėl mestų tolyn. Taip pat jie labai mėgsta gaudyti barškančius, čežančius daiktus. Orientalai niekada neišauga iš polinkio įvairiems žaidimams.
Šios katės yra labai atsidavusios savo šeimininkui. Jos yra labai komunikabilios, mėgstančios draugiją. Šios katės puikiai sutaria ne tik su žmonėmis, bet ir su kitomis katėmis. Dėmesys orientalams niekada nepabosta. Taigi ši katė visiškai netinka tiems, kas yra ramaus gyvenimo šalininkai. Ši katė įsups Jus į savo energingą ir veiklų pasaulį, privers Jus kartu žaisti ir dūkti. Nesitikėkite, kad orientalė ramiai sėdės vienoje vietoje.
Ši katė skirta tiems, kas namuose nori turėti išdykusią beždžionėlę, kuri, nepaisant savo didelio aktyvumo ir šelmiškumo, yra karališkai ori ir ištikima savo šeimininkui it tikras šuo.