Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

SIB Siberian / Sibiro katė

sibiras10a.jpgIstorija

Pirmą kartą Sibiro katė rusų grožinėje literatūroje buvo paminėta turbūt antroje XVIII amžiaus pusėje. Įdomu tai, kad visur buvo rašoma ir sakoma "sibirinis katinas", o ne "sibirinė katė". Taip buvo vadinami stambūs, masyvūs, su didele galva ir tankiu ilgoku plauku gyvūnai. Tačiau jie buvo sutinkami ne tik Sibire, bet ir visoje Rusijos Imperijoje. Nežinoma tik, ar iš tikrųjų "sibiriečiai" yra aborigeninė kačių veislė.
Kad išsiaiškintume Sibiro katės kilmę, pirmiausia reikėtų panagrinėti kačių egzistavimą ir plitimą Rusijoje. Archeologiniai radiniai liudija, kad atskiri vienetai atsirado jau VII amžiuje prieš Kristų. Retas ir brangus gyvūnas VI-VII mūsų eros amžiais dar netarnauja pagal tikrąją savo paskirtį ir gyvena kaip retas eksponatas turtuolių namuose. X-XIII amžiais katės išplinta Rusijos teritorijoje ir XIX amžiuje tampa pakankamai žinomu gyvūnu, tačiau dar ne pagal visų mirtingųjų kišenę. Peles ir žiurkes šie gyvūnai gaudė tik vienuolynuose ir turtuolių svirnuose. Katė iš tikro buvo labai vertinama ir buvo  sąraše tų, už kurių pavogimą buvo skiriamos labai didelės baudos. Palaipsniui, dauginantis katėms, jos tapo visai įprastais gyvūnais ir gyveno verslininkų ir net valstiečių namuose, o čia vikrūs jų sugebėjimai buvo įvertinti tikrai pelnytai. XV-XVI amžiais katės tapo nepakeičiamomis rusiškų kaimų gyventojomis. "Be katės ne namai, be šuns ne kiemas" – gracingoji valstiečių pagalbininkė tapo "namų šeimininke", o šuo - "kiemo šeimininku".


Katė - tai didelė mįslė. Atrodo, visai neseniai ji landžiojo po šiukšlių konteinerius, o dabar, štai, ji puikiame parodiniame narvelyje su įmantriomis užuolaidėlėmis. Ji tupi tame narvelyje, o jos šeimininko rankose – Sibiro katės veislės sertifikatas. Galbūt visos naminės katės – tiesioginiai pūkuoto kačiuko, kurį Bizantijos vienuolis kaip brangią dovaną atvežė į Didžiojo kunigaikščio rūmus, palikuonys. Nuo tų laikų kates tai dievino, tai smerkė, prakeikė ir net degino laužuose. Jos praėjo be galo sudėtingą kelią, kuris tęsėsi nuo "tamsiųjų jėgų" iki gydančio balzamo mums, žmonėms, taip ir likdamos mįsle. Sunku pasakyti, kada pirmą kartą Sibire pasirodė katės. Turbūt tada, kai XVI amžiuje žmonės ėmė keltis per Volgą. Su visu savo varganu turtu jie vežėsi ir kates. Rusijoje yra labai tam tinkantis prietaras: laimė ir gerovė bus tik tuose namuose, į kuriuos pirmoji įžengs katė. Ir labai gerai pagalvokite, koks kaimo gyventojas be ūsuotos padėjėjos! Pažiūrėjus į šiandienines Sibiro kates, labai gerai matomi Norvegijos miškų ir laukinės stepių kačių bruožai. Tai visiškai nenuostabu! Atsiradusios Rusijoje, "pūkuotosios dovanėlės" turėjo turkiškų (persiškų, buchariškų) kačių bruožų. Tačiau laisvės ir nuotykių troškimas privertė jas palikti klėtis bei merginų kambarėlius ir pabėgti į artimiausius miškus. Kai kurios iš gražuolių grįždavo atgal ir netrukus susilaukdavo mažylių. Kartu keliaudamos su į naujas vietas persikeliančiais žmonėmis, katės negalėjo neatkreipti dėmesio į naujus miškus ir jų gyventojus. Atšiaurios ir nepalankios išgyvenimo sąlygos šioms katėms suteikė tvirtus kaulus, tankų ir dailų kailį, puikiai išsivysčiusius žandikaulius. Čia puikiai "pasidarbavo" natūralioji atranka. Kad iškęstų Sibiro šalčius, katės turėjo apaugti tankiu poplaukiu. Gamta šias kates taip pat apdovanojo ilgu, šiurkščiu ir vandens nepraleidžiančiu dengiamuoju plauku. Nedideli plaukų "teptukai" saugo ausų galiukus nuo šalčio. Joms labai lengva bristi per gilų sniegą, turint tokias stiprias, galingas, apvalias letenas su labai tankiais plaukų kuokšteliais tarpupirščiuose. Sibiras – ne vieta smulkiems ir silpniems. Sibiras užaugino stiprius ne tik žmones, bet ir kates. Štai taip ir susiformavo šiuolaikinė Sibiro katė.
Dabar šis stiprus gyvūnas – nesutramdomas medžiotojas ir tyrinėtojas, labai kantrus vaikams, jaučiantis savo "šeimininką", mokantis pasinaudoti kiekviena žmogaus silpnybe, atnešantis gėrį ir jaukumą į tuos namus, kuriuose gyvena ir, vis dėlto, gyvenantis taip, kai jam reikia. Kai kurie žmonės dar iki šiol šias kates laiko "šiukšlynų" katėmis, nors daugelis kačių savininkų įrodė, kad jų gyvūnai su dideliu pasididžiavimu nešioja Sibiro katės vardą ir turi "Europos čempiono" titulą. Sibiro katės veislė kiekvieną dieną vis labiau populiarėja Rusijoje ir už jos ribų. Amerikoje tai viena iš populiariausių veislių.


Šiandieną "sibiriečiai" yra patys didžiausi persų, egzotų, „britų“ konkurentai visose tarptautinėse parodose. Tai įrodo anglai, kurie kalba, kad "tokia katė puikiai gali papuošti karalienės rūmus"! Sibiro katės veislė priskiriama prie natūralių veislių, kurios šiuo metu yra labai populiarios Europoje. Jos labai artimos žmogui, tačiau tik tada, jeigu ji – pilnavertis šeimos narys. Ši katė gal truputį labiau nepriklausoma nei kitos katės. Tačiau labai taktiška. Ypatingos struktūros kailio dėka Sibiro katei nereikalinga kasdieninė priežiūra. Ji labai neišranki maistui. O tai reiškia, kad Sibiro katės laikymas namuose nesudaro jokių papildomų sunkumų. Užtai bendravimas su Sibiro veislės kate jūsų namams suteiks nepaprasto jaukumo.


Sibiro katės Lietuvoje

Pirmoji Sibiro veislės kačiukų vada Lietuvos kačių kilmės knygoje įregistruota 1990 (gimę 1990 10 16) nuo kačių Pūkė ir Tobis. LFD „Bubastei“ tapus Traptautinės felinologų federacijos nare ir atskyrus kilmės knygas į LO (Livrè d’Origine, pagrindinė veislinių kačių kilmės knyga) ir RIEX (Registre Initial et Experimental eksperimentinė kačių kilmės knyga), eksperimentinėje kačių kilmės knygoje užregistruota 1994 m. Veislyne „Zuikelis“ (gimusi 1994 04 20) Sibiro kačiukų vada nuo katės, vardu Kisa (L. Barzdaitienė), ir katino, vardu Agutis (J. Golubevas). Lietuvoje vykusiose kačių parodose šios veislės katės tuomet buvo gana gausiai atstovaujamos. Tačiau tuo metu Sibiro veislė dar nebuvo pripažinta FIFe ir parodose bei veisliniame darbe dalyvavo kaip eksperimentinė. Pagal tarptautines parodų taisykles, nepripažintų veislių katės negali gauti titulų bei varžytis „Best in show“ konkurse, tapti tarptautinių parodų nugalėtojais, todėl kačių augintojai palaipsniui pararado entuziazmą, nustojo dalyvauti parodose, registruoti gimusius kačiukus.
Kelias į tarptautinį Sibiro veislės pripažinimas tęsėsi ne vienerius metus.


Sibiro veislės katės tarptautinio pripažinimo sulaukė 1999 m. Suomijoje, Tamperės mieste vykusioje FIFe generalinėje asamblėjoje. Rusijos felinologų delegacija Generalinio susirinkimo delegatams, Tarptautinei teisėjų ir kilmės knygos komisijai pristatė gražiausius šios veislės egzempliorius. Generalinė asamblėja beveik vienbalsiai pritarė šios nuostabios veislės pripažinimui ir suteikė teisę kačiukams, neturintiems kilmės dokumentų, bet gimusiems buvusios Tarybų Sąjungos teritorijoje, dalyvauti naujokų klasėje, o gavus du tarptautinių teisėjų parašus – teisę registruotis kačių kilmės knygoje bei gauti kilmės dokumentus. Lietuvoje tokia galimybė, iš paprastos beveislės kiemo katės „pavirsti“ parodų nugalėtoja ir gauti kilmės dokumentus, suteikta tik Sibiro, Europos trumpaplaukių ir Rusų melsvųjų veislės katėms.
Tokia galimybe 2001-2004 m. pasinaudojo LFD „Bubastė“ klubo narės Lilija Šukienė, A. Bernotaitė ir Svajūnė Vdovičienė, pristačiusios kates tarptautinėje parodoje eksperimentinėje klasėje. Katės buvo pripažintos Sibiro veislės katėmis ir užregistruotos RIEX .
2005 m. birželio 6 d. gimė nuostabi Sibiro veislės kačiukų vada – dvi patelės ir patinėlis. Tai pirmoji šios veislės kačiukų vada Lietuvoje po dešimties metų pertraukos.
Linkime mažyliams kuo geriausios „kačių“ karjeros ir tikime, kad šia vada prasidės nauja Sibiro veislės kačių populiarumo epocha.

 

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu