THA Thai
Elegantiškosios Thai katės yra kilusios iš Tailando. Ten jos žinomos Wichien-Maat vardu - tai reiškia „mėnulio deimantas“. Tailande veislė mėgiama nuo senų laikų. Ji aprašyta ir garsiojoje "Tamra Maew" knygoje - poemų apie kates rinkinyje. Tailandiečiai didžiuojasi šia veisle, nes ji išliko beveik nepakitusi nuo pat savo atsiradimo.
1800 m. su Thai katėmis susipažino ir vakarų pasaulis. Pirmiausia jos atkeliavo į Angliją. Čia jos pavadintos Siamo arba karališkomis Siamo katėmis (pagal tuomet Tailandą valdžiusios dinastijos vardą). Kačių mylėtojai buvo sužavėti itin elegantišku ir grakščiu Thai kačių snukeliu. Jis absoliučiai kontrastingas Anglijoje įprastoms apvaliaveidėms, kresno snukučio katėms. Thai grakštumą ir eleganciją pabrėžė ir trumpas kailis, kuriam būdingas akromelanizmas - žymės ant snukučio, ausų, galūnių ir uodegos. Anglų kačių veisėjai taip susižavėjo smulkiu Thai snukučiu, kad užsigeidė dar labiau išryškinti šią savybę. Taip buvo išveista katė, turinti dar smailesnį, ilgesnį, trikampio formos snukelį. Naujosios katės pavadintomis moderniomis Siamo katėmis. Būtent šio tipo katės dominavo parodose visą XX a. pirmosios pusės laikotarpį. Todėl veislė dar praminta parodine Siamo kačių versija. Naujoji veislė taip paplito, jog kai kurie Anglijos, Europos ir Šiaurės Amerikos veisėjai išsigando, kad originalusis Siamo kačių tipas visai išnyks, todėl ėmėsi jo saugojimo programos. 1990 m. viena vokietė į Anglijoje vykusią parodą pristatė ne įprastą parodinę Siamo katę, o senosios, tikrosios veislės atstovę, kurią pavadino Thai kate. Moters iniacytyva neliko nepastebėta - dauguma veisėjų suprato, kad būtina išsaugoti šią veislę. Jų dėka dar ir šiandien turime originaliai atrodančių Thai kačių - daugiausiai Tailande.
2006 m. Tarptautinė kačių asociacija (angl. TICA) pradėjo svartsyti galimybę Thai kates užregistruoti kaip atskirą veislę. Po ilgų procedūrų senoji veislė buvo pripažinta ir nuo 2010 metų dalyvauja TICA organizuojamose parodose. Tiesa, FIFe ši veislė nepripažinta iki šiol.