Komanda "greta"
Šią komanda galima ruošti šuniuką sulaukus keturių mėn. amžiaus. Šuniukas turi būti įpratintas prie pavadėlio ir antkaklio ar tramdomosios grandinėlės. Pratinant prie pavadėlio reikia atkreipti dėmesį, kad šuniukas nepatirtų traumos, pratinama palaipsniui, žaidimo formoje. Jaigu šuo vyresnis ir niekada nepratintas judėti greta, patartina naudoti griežtą antkaklį - parforstą, arba elektrošokinį antkaklį - (tik instruktoriaus priežiūroje).
Pratinti šuniuką judėti greta rekia žinomoje vietoje, ten kur nėra pašalinų dirgiklių (automobilių, žmonių, kitų šunų), sutelkiant visą dėmesį į vedlį. Vedlys dešine ranka, juosmens lygije laiko pavadėlį. Pavadėlis turi būti neįtemptas ir pakankamai ilgas, kad vedlys galėtų patogiai jį laikyti. Pratimas pradedamas pradine padėtimi t.y. šuniukui sėdint greta vedlio kairės kojos. Pirmajį žingsnį vedlys atlieka kaire koja ir dešine ranka trukteli pavadėlį į priekį, "pakirtus" pavadėliu vedlys būtinai paskatina šuniuką - kaire ranka paglostydamas nugarą ir šoną, bei švelniu balsu ištaria - "geras". Jaigu šuniukas linkęs į maistą galima skatinti kąsneliu (nedidelis maisto gabalėlis visuomet laikomas tarp rodomojo ir nykščio pirštų kairėja rankoje), tuoj po "pakirtimo" pavadėliu. Pradedant eiti, sustojant, kečiant kryptį, keičiant tempą jokia žodinė komanda ar ženklas šuniukui neduodami. Šuniukas pratinamas judėti pagal vedlio tempą ir kryptį. Komanda šuniukui judėti, sustoti, ar keisti kryptį yra pats vedlys.
Paaiškinsiu plačiau : šuniukas visą laiką privalo orientuotis į vedlį, už tai pradėjus vedliui judėti, šuniukas juda kartu, o sustojus šuniukas pasodinamas greta kairės vedlio kojos netariant nė žodžio! Taisyklingai naudojant salyginį ir nesalyginį dirgiklius, šuniukas labai greitai supranta kas iš jo reikalaujama.
Anksčiau šunims būdavo rodomas ženklas ranka, bei ištariama žodinė komanda "greta", tačiau kaip ir viskas pasaulyje tobulėja, taip ir šunų dresūra atranda naujų formų ir kur kas tobulesnių.
Komanda "greta" judant atliekama pakankamai gretai, atsižvelgiant į šuns charakterį bei temperamentą. Jaigu vedlys pats judės vangiai tai ir šuniukas taikysis prie jo, nors visuomet maloniau, kai komanda atliekama besąlygiškai ir greitai. Kaip jau minėjau šuniukas privalo judėti greta vedlio kairės kojos, tačiau yra atvėjų kada reikia, kad šuniukas judėtų geta dešinės pvz. važiuojant dviračiu. Šuniuko pratinimas judėti greta dešinės yra pradedamas tuomet, kai yra gerai įsisavinta padėtis greta kairės kojos. Taip pat judant greta yra atliekami posūkiai per dešinį petį (kada apsisukama pilną ratą ir judama toliau ta pačia kryptimi) ir per kairį (kada keičiama kryptis į priešigą). Atliekant posūkius judant tiek per kairį, tiek per dešinį petį reikia kontroliuoti šuniuką, kad neatsiliktų, ar neišsiveržtų į priekį. Pratimas judant greta atliekamas kompleksiškai, už tai mažam šuniukui neturi atsibosti ir prailgti. Dirbant yra daromos pertraukėlės, kurių metu žaidžiama su šuniuku (pabėgiojama, duodama pažaisti su ju mėgiamu daiktu).
Galimos dresuotojo klaidos:
> Užsiėmimai vykdomi ten, kur daug pašalinių dirgiklių;
> Monotoniškai ir vangiai atliekami pratimai;
> Perstiprūs "pakirtimai" pavadėliu;
> Nepakankamai išraiškingai skatinamas šuniukas;
> Neturi gero kontakto vedlys su šuniuku;
Pratinant mažą šuniuką judėti greta vedlio rekia nepamiršti, kad kiekviena pamoka turi būti tiek jums tiek jūsų augintiniui malonus užsiėmimas. Ir jaigu pradėjus dirbti supratote, kad šiandien "ne ta koja iš lovos išlipote" tai jau geriau to nedaryti, o tiesiog palaukti kol "pragiedrės" nuotaika ir tuomet dirbti toliau.
Parengė Vytautas Gustaitis
Atgal į pamokų sąrašą