Artois Hound (Chien d'Artois)
Artois hound, kitaip žinomi kaip Artois skalikai, yra reta ir sena veislė, Bladhaundų palikuonys. Veislė atsirado Šiaurės Prancūzijoje, istoriniame Artois regione. Artois skalikai jau nuo senų laikų vertinami kaip puikūs medžiokliniai šunys - ir ne tik minėtame regione, bet ir visoje Prancūzijoje. Juos labai mėgo ir brangino net pats Prancūzijos karalius Henrikas IV. Visi prancūzai nuo seno stebėjosi ir žavėjosi kaip greitai it žaibas Artois skalikai vejasi kiškius ir kitus smulkius gyvūnus. Medžioklėje jie tapo nepakeičiamais kompanionais.
Ypač didelio populiarumo Artois skalikai susilaukė XVII a. Jie imti taip smarkiai vertinti, kad net tapo sėkmės simboliu. Puikus šios veislės populiarumo pavyzdys yra tai, kad 1609 m. prancūzų didikai norėdami Anglijos karaliui išreikšti draugiškumą ir palankumą bei žinodami jo potraukį medžioklei nusprendė jam padovanoti Artois skalikų jauniklių vadą. Taip ši veislė paplito Anglijoje ir netgi tapo kitos itin mėgiamos ir vertinamos veislės - biglių - protėviais. Artois ne tik lėmė kitos veislės atsiradimą, bet ir patys neišvengė eksperimentavimo - veislę bandyta kryžminti su kitomis. Siekta išgauti dar stipresnius, vikresnius, ištvermingesnius šunis - tam pasitarnavo dabar jau išnykusi Normandų veislė. Artois skalikų tobulinimas buvo toks intensyvus, kad XIX a. liko vos keli grynaveisliai egzemplioriai.
Prancūzai, supratę, jog taip vertinamai veislei iškilo išnykimo pavojus, ėmėsi veiksmų. 1880 m. Ernestas Levairas ir jo pusbrolis M. Therouanne‘as pradėjo Artois skalikų išsaugojimo programą. Jie stengėsi veisti grynaveislius Artois skalikus ir iš jų genų pašalinti bet kokius Normandų veislės pėdsakus. Jų pastangos regimų vaisių davė tik po 20 metų. Rezultatai, nors ir kainavo labai daug pastangų bei laiko, buvo puikūs. Veislė ėmė vėl plisti, populiarėti, tačiau Antrojo pasaulinio karo metais jai vėl iškilo grėsmė. Pasibaigus karui net buvo manyta, kad Artois skalikai visiškai išnyko. Laimei, po ilgų ieškojimų atrasti keli grynaveisliai šios veislės atsovai - jie ir tapo veislės atstatymo pagrindu. Tiesa, net ir šiandien Artois skalikai yra reta veislė, o jų paplitimas pasaulyje nedidelis.
Išvaizda
Nors Artois yra vidutinio dydžio šunys - jų ūgis apie 55 cm, svoris 25-30 kg, vos tik į juos pažiūrėjus galima pasakyti, kad tai yra stiprūs, energingi gyvūnai. Jų jėgą išduoda tvirtas, raumeningas, stangrus kūnas bei tokios pat galūnės, leidžiančios greitai ir nepailstant vytis grobį.
Artois nugara yra plati, tvirta ir raumeninga. Tokia pati ir krūtinė. Šonkauliai dideli, gerai matomi. Pilvas nenukaręs, šiek tiek įgaubtas, tvirtas.
Kojos vidutinio ilgio, raumeningos ir stiprios, tad Artois skalikai nepailsdami gali vytis grobį. Uodega gana ilga, stipri, laikoma stačiai. Jos galiuką puošia kiek ilgesnių plaukų kuokštas.
Galva stipri, plati, gana trumpa. Apatinė kaukolės dalis ganėtinai apvali ir plokščia. Žandikauliai tvirti, sąkandis žirklinis. Nasrai tiesūs, šiek tiek ištęsti. Viršutinė lūpa didesnė už apatinę ir turi ją dengti, sudarydama kvadratinį nasrų profilį. Nosis privalo būti juodos spalvos, plati, su aiškai matomomis, atviromis šnervėmis. Akys turėtų būti ne per arti viena kitos, apvalios formos, neiššokusios, tamsiai rudos spalvos. Įprastas Artois skalikų žvilgsnis yra melancholiškas, švelnus. Susidaro įspūdis, kad šie šunys yra tarsi mąslūs filosofai.
Oda gana plona. Kailis trumpas, plonas, trispalvis. Būdingos spalvos - balta (pagrindinė), ruda ir juoda. Galva paprastai būna ruda, kartais su juodos spalvos šydu.
Būdas
Sakoma, kad Artois skalikai turi geriasuią charakterį iš visų skalikų. Jie yra drąsūs, ištikimi ir draugiški šunys. Artois skalikai kupini energijos, tačiau jos veltui nešvaisto - galite nesibaiminti, kad Artois skalikas pradės dūkti ar niokoti Jūsų namus - šie šunys ganėtinai ramūs. Žinoma, kieme Artois skalikai gali tapti ir nebe tokie ramūs - juk energiją reikia išeikvoti, o jei dar kažkur šalia laksto smulkus miško žvėrelis, šios veislės šunys sunkiai atsispiria pagundai sekti jiems iš paskos. Norėdami sutramdyti augintinio pomėgį bėgti paskui kiekvieną potencialų grobį, turite jį dresuoti. Tai geriausia daryti dar jam esant mažam. Artois skalikai yra imlūs naujovėms, tad išmokyti elementaraus paklusnumo ar net kokių nors sudėtingesnių komandų juos nėra sunku. Šios veislės šunys labai mėgsta leisti laiką su šeimininku, tad net ir mokymasis bei treniruotės jam tampa dideliu malonumu.
Artois skalikai - idealūs šunys mėgstantiems pasivaikščiojimus gamtoje ir aktyvų gyvenmo būdą.