Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Australian Kelpie - Australijos kelpis

Australijos kelpis yra šunų veislė, skirta avims ganyti. Šie šunys Australijoje itin vertinami, nes gali visiškai savarankiškai dirbti - gerai išdresiruotam kelpiui nereikia jokių pagalbinių komandų.
Šios veislės istorija prasidėjo XIX a. pradžioje, kai keli Australijos kelpių protėviai - juodakailiai koliai - buvo atgabenti į Australiją. Čia jie buvo naudojami kaip darbiniai šunys. Laikui bėgant kelpių protėviai pradėti kergti su kitais vietiniais šunimis - manoma, kad vieni jų buvo ir laukiniai Australijos šunys - dingai. Su kuo beveisiami buvo šie šunys, visada buvo siekiama išsaugoti jų gebėjimą ganyti avis, ožkas ar galvijus. Pirmuoju tikru kelpiu laikoma 1872 m. Kastertono miestelyje (Australija) gimusi juoda kalytė su nulėpusiomis ausimis. Vadoje, kurios savininkas buvo Australijoje gyvenantis škotas George‘as Robertson‘as, buvo ir daugiau šunelių, tačiau juodakailė kalytė buvo išskirtinės išvaizdos. Ja greitai susidomėjo australas Jack‘as Gleeson‘as. G. Robertson‘as sutiko parduoti kalytę, tačiau vardą naująjai veislei sugalvojo pats. Jis nusprendė veislei suteikti kelpių vardą. Pavadinimas siejasi su Škotija, keltų folkloru ir jų mitinėmis būtybėmis. Antrasis kelpis vėl buvo kalytė. Šįkart į Australiją ją atvežė iš Škotijos. Tiesa, buvo daug įtarimų, kad kelpių kilmės istorija tėra apgaulė ir abi kalytės yra kilusios iš to paties krašto bei yra dingų palikuonys. Šios kalbos ir liko tik legendomis. Kelpiai vis labiau populiarėjo ir XIX a. pradžioje pradėjo kurtis pirmieji šios veislės veislynai. Vėliau kelpiai paplito po daugelį pasaulio regionų - jie buvo importuoti į Argentiną, Kanadą, JAV, Italiją, Švediją, Korėją, Naująją Zelandiją.
 

Išvaizda


Kelpiai yra apie 50 cm ūgio, patinai šiek tiek aukštesni - apie 55 cm, o sveria nuo 14 iki 21 kg. Kūnas kompaktiškas, ilgas, raumeningas ir lankstus. Kūtinė plati, tvirta. Kojos tvirtos, neilgos. Pėdos didelės, apvalios, smarkiai išlenktos su stipriais nagais. Uodega vidutinio ilgio, įstatyta žemai. Jos galiukas primena šepetėlį, tačiau nėra pūstas.
Galva siaura ir ilga. Skruostai raumeningi, gilūs. Nasrai galingi. Ausys didelės, trikapmio formos, plačiai viena nuo kitos įstatytos, paprastai stačios, bet gali būti ir nulėpusios (ar nulėpusi viena iš jų). Akys ovalo formos, tamsios. Jų išraiška labai budri ir energinga.
Kailis trumpas, dvisluoksnis - pavilnė trumpa ir tanki, viršutinė kailio dalis šiurkšti, nepraleidi vandeniui. Galimos kailio spalvos: juoda ir raudona - vietomis galimas patamsėjimas; gelsvai ruda, šokoladinė ir melsva. Ant krūtinės galimos minimalios baltos dėmelės ar dryželiai.

 


Būdas


Kelpiai yra lojalūs, draugiški, protingi ir energingi šunys. Jų auginimas gali tapti tikru iššūkiu. Tam, kad jie netaptų irzlūs, triukšmingi ir nepradėtų namuose niokoti daiktų, reiks skirti daug laiko jų energijai išeikvoti - tam puikiai tinka ilgos treniruotės ar pasivaikščiojimai kieme. Aktyvus gyvenimo būdas kelpiams reikalingas ir gerai sveikatai palaikyti. Skiriant pakankamai dėmesio šiems šunims jie visiškai nevargins - bus paklusnūs, ramūs ir meilūs. Kelpiai yra visiškai neagresyvūs šunys ir loja tik tada, kada būtinai reikia. Taigi sarginiais šunimis jie būti negali. Užtat šie šunys puikiai pasirodo sporto rungtyse ir užduotyse, kur reikia ką nors surasti. Na, o avių ganyme jie tiesiog nepralenkiami - juk tam Australijos kelpiai ir buvo išveisti. Be šių gebėjimų, kelpius galima išmokyti ir daug kitų dalykų, nes jie lengvai paklūsta dresūrai, yra protingi.
Australijos kelpiai yra ne tik puikūs darbiniai šunys, bet ir nuostabūs augintiniai, šeimos nariai ir bičiuliai. Tiesa, nors šie šunys elgiasi draugiškai su viais šeimos nariais, paklusti nurodymams yra linkęs tik vienam jų - šie šunys išsirenka vieną savo autoritetą. Augindami Australijos kelpį galite nesibaiminti ir dėl vaikų - šie šunys su jais elgiasi draugiškai, nerodo jokios agresijos. Tiesa, patariama, kad kelpis būtų pratinamas būti šalia vaikų nuo pat mažens.
Vis dėlto Australijos kelpiai yra rekomenduojami patyrusiems šunų augintojams, nes tik žinančio, ką daro žmogaus globoje jie taps tikrai gerais augintiniais, nekeliančiais jokių rūpesčių.
 

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu