Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Australian Shepherd - Australų aviganis

Australų aviganių, kurie dar vadinami Aussie, veislės kilmės istorija gana miglota – klaidina jų pavadinimas. Nors dauguma mano, kad ši veislė kilusi iš Australijos, tačiau iš tikrųjų jos gimtinė yra JAV vakarai. Čia Australijos aviganiai atsirado XIX a. pab.-XX a.pr. Veislės protėviais laikomos kelios veislės – kai kurios jų šiandien jau nebeegzistuojančios: britų, vokiečių ir ispanų varovų bei aiganių veislių šunys – viena jų Carea Leonés. Šunys buvo kryžminami siekiant išvesti veislę, tinkamą darbui vietinėse gamtos sąlygose. Kodėl veislė pavadinta Australijos aviganiais, nėra aišku, tačiau spėjama, kad dėl jų panašumo į kitas Australijos veisles.
Ši veislė itin išpopuliarėjo po Pirmojo Pasaulinio karo. Tuomet Australijos aviganis tapo ne tik bene kas antros rančos gyventojas, bet ir įvairių vesternų filmų veikėjas.

Išvaizda

Australijos aviganiai yra vidutinio dydžio šunys, turintys solidžią išvaizdą. Pagal standartą patinų ūgis ties ketera turėtų būti apie 50-58 cm, o patelių apie 45-58 cm. Jų kūno ilgis šiek tiek didesnis už ūgį.
Kaklas stiprus, vidutinio ilgio, ties ketera šiek tiek lenktas. Pečių linija ilga, plokščia. Nugara tiesi ir stipri, ties pasturgaliu nuožulni. Krūtinė neplati, gili, žemiausias jos taškas siekia alkūnes. Šonkauliai ilgi, nei per daug atsikišę, nei įdubę.
Galva stipri, jos dydis proporcingas kūnui. Kaukolė plokščia ar šiek tiek išgaubta. Jos ilgis ir plotis vienodi. Nasrų ilgis tolygus ar tik šiek tiek trumpesnis užpakalinei kaukolės daliai.
Australijos aviganiai turi ypatingas akis. Dėl jų spalvinių variacijų jie dar vadinami vaiduokliškų akių savininkais. Šios veislės šunų akių spalva gali būti įvairaus rudumo ar mėlynumo atspalvio. Australų aviganiai gali turėti ir skirtingų spalvų akis. Net viena akis gali būti dviejų spalvų – pavyzdžiui, pusiau ruda, pusiau mėlyna. Išraiška yra budri, išmintinga ir nekantri. Žvilgsnis skvarbus, bet draugiškas. Akių forma – migdolo. Jos nei per daug iššokusios, nei įdubusios.
Ausys trikampio formos, vidutinio dydžio, aukštai įstatytos.
Kojos vidutinio ilgio ir tiesios. Stiprios. Pėdos ovalios, pirštai išlenkti, glaudžiai sujungti.
Austarlų aviganiai turi ilgą uodegą, nors kai kurie gali gimti ir su trumpomis. Taip yra todėl, kad šiai veislei nuolat buvo trumpinama uodega – ilga trukdo ganant avis. Žvelgiant iš šono, nasrai ir viršutinė užpakalinės kaukolės dalies linija sudaro viena kitai lygiagrečias plokštumas, padalintas aiškiai išreikštu „stopu“. Nasrai tolstant nuo pagrindo truputį smailėja, o jų galas yra suapvalintos formos.
Kailis vidutinio ilgumo ir šiurkštumo. Ant galvos, priekinių kojų ir kulkšnių švelnesnis. Pavilnės storis priklauso nuo klimato sąlygų. Galimos jo spalvos:
• Juoda su tamsesnėmis žymėmis ir/ar baltais kailio lopais ans snukio, apykaklės, kojų, krūtinės ar pilvo apačios. Itin vertinami visiškai juodi šunys. Pastarieji įprastai turi visiškai juodą nosį, lūpas ir juodus akių apvadus.
• Raudona (kepenų) su ar be tamsesnių žymių ir /ar baltu kailiu ant snukio, apykaklės, kojų, krūtinės ir pilvo apačios. Tokių šunų nosis ir lūpos įprastai būna rudos spalvos, o akys apibrėžtos apvadais.
• Melsva su ar be tamsesnių žymių ir /ar baltu kailiu ant snukio, apykaklės, kojų, krūtinės ir pilvo apačios. Šio atspalvio šunų nosis ir lūpos įprastai visiškai juodi, o akys apvestos juoda linija.

Būdas

Australijos aviganiai yra protingi, aktyvūs šunys. Nors ir sumanūs, jie visą gyvenimą išlieka lengvabūdžiai ir žaismingi it maži šunyčiai. Dėl to puikiai sutaria su vaikais. Nepaisant žaismingo būdo, Australijos aviganiai yra labai narsūs ir atsakingi šunys, tad puikiai tinka sargybai. Gynybos ir saugojimo instinktas yra jų genuose. Dėl to jie gali nepripažinti nepažįstamų žmonių, su jais elgtis atsargiai ar net piktai – siekiant to išvengti, būtina nuo mažens juos pratinti prie svetimų žmonių.
Australijos aviganiai ne tik puikūs namų saugotojai, bet ir šeimos draugai. Jie iti atsidavę savo šeimai, draugiški ir dėmesingi – jie visada stengiasi patenkinti savo šeimininką. Juokaujama, kad ši veislė turi šeštą pojūtį, padedantį atspėti šeimininko norus.
Ši veislė lengvai treniruojama. Dirbdami šie šunys būna itin susikaupę, esant reikiamybei, gali parodyti ir agresiją, tačiau namuose jie visiškai kitokie – nepikti, švelnūs. Tiesa, Australijos aviganiai nėra iš tų šunų, kurie gali valandų valandas ramiai gulėti šalia šeimininko, žiūrinčio televizorių. Šiems šunims reikia aktyvių užimėmimų - ilgų pasivaikščiojimų lauke, žaidimų, treniruočių. Kitaip jie gali būti neramūs, nelaimingi. Taigi Australijos aviganiai tinkami tik aktyvų gyvenimo būdą mėgstantiems žmonėms.

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu