Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Belgian Shepherd Dog (Chien de Berger Belge) - Belgų aviganis: Malinois - Malinua

Belgų aviganiai malinua yra vienas (ir pirmasis) iš keturių belgų aviganių porūšių. Kiti trys – griunendaliai, terviurenai ir lakenua. Visi jie turi bendrus protėvius, tačiau tiek išvaizda, tiek temperamentu šiek tiek skiriasi. Tiesa, kai kuriose šalyse visi belgų aviganių tipai laikomi viena veisle, turinčia skirtingus kailio variantus, ir jiems taikomi vienodi standartai. Vis dėlto AKC (American Kennel Club) 1959 m. skirtingus belgų aviganių tipus pripažino skirtingomis veislėmis. Tiesa, lakenua – mažiausiai populiarus tipas – AKC liko nepripažinti, tačiau kitas Amerikos klubas – UKC pripažino visus keturis belgų aviganių porūšius.
Visi belgų aviganiai, o ypatingai malinua, vertinami dėl puikių darbinių svybių. Ši veislė – nepakeičiama tarnyboje. Jie yra itin gabūs ir įvairiapusiai, dažnai dirbantys kartu su teisėsaugos pareigūnais – jiems gelbsti pačiuose įvairiausiuose darbuose – ieškant dingusių ar besislapstančių žmonių, narkotikų, sprogstamų ar kitų draudžiamų medžiagų paieškose, pasitarnauja kaip sargai.


Išvaizda

Belgų aviganiai malinua turi atletišką, tvirtą kūną. Jo proporcijos primena stačiakampį, o bendra laikysena yra itin elegantiška, išdidi. Belgų aviganių malinua stovėsena neleidžia suabejoti, kad prieš save matote pagarbos vertą šunį. Šių šunų ūgis siekia nuo 61 iki 66 cm, patelių nuo 56 iki 61 cm. Svoris siekia nuo 24 iki 29 kg.
Aiškių formų galva proporcinga kūnui. Snukio išraiška privalo būti budri, protinga, šuo turi atrodyti visada pasiryžęs veikti. Tokį įspūdį sustiprina išraiškingos, tamsiai rudos spalvos akys. Auys turėtų būti lygiakraščio trikampio formos, standžios, laikomos stačios – tai sudaro įspūdį, kad belgų aviganiai malinua visada budrūs. Kaukolė tarp ausų plokščia. Perėjimas nuo galvos link snukio ne itin išreikštas. Nasrai šiek tiek smailėja. Žandikauliai stiprūs, galingi. Nosis ir lūpos juodos spalvos. Pastarosios standžios, gerai prigludusios prie žandikaulių, neatvėpusios. Dantys dideli ir labai tvirti, sueinantys į žirklinį ar lygų sąkandį.
Kaklas raumeningas, tvirtas, pakankamo ilgio, kad belgų aviganiai malinua galėtų laikyti išdidžiai pakeltą galvą. Savo forma jis primena kūgį – nuo pečių link galvos siaurėja. Pečiai raumeningi, galingi. Viršutinė kūno linija gana tiesi, tik strėnos švelniai nuožulnėja. Krūtinė neplati, tačiau gili – žemiausias jos taškas siekia alkūnes. Visas kūnas itin atletiškas ir raumeningas, tačiau kartu ir gracingas, neatrodantis sunkiai.
Kojos tiesios, lygegriačios viena kitai ir stiprios. Letenos apvalios, su glaudžiai sudėtais pirštais ir tvirtais nagais. Užpakalinių kojų letenos šiek tiek prailgintos, labiau primenančios ovalą. Ilga, kulkšnis siekianti uodega paprastai laikoma nuleista, bet kai šuo yra veiskmo būsenoje, ji užriečiama ir šiek tiek pakeliama.
Kailis turi būti trumpas, tiesus ir gana standus, kad būtų atsparus vandeniui. Tam padeda ir tanki pavilnė. Ant galvos, ausų ir apatinių kojų dalių kailis privalo būti dar trumpesnis, o aplink kaklą atvirkščiai – ilgesnis, suformuojantis dailią apykaklę. Ilgesniu kailiu „papuošta“ ir uodega bei užpakalinės šlaunų dalys. Pagrindinė kailio spalva turi būti sodri gelsvai ruda su juodais plauko galiukais, sudarančiais juosvo šydo įspūdį. Privaloma juodos spalvos kaukė. Ausys taip pat tamsios. Apatinės kojų dalys ir uodega būna šiek tiek šviesesnio gelsvai rudo atspavio, tačiau spalva negali būti it nublukusi. Vis dėlto kailio spalva, vertinant belgų aviganius malinua, turi būti paskutinis kriterijus – kūno sandara ir temperamentas yra kur kas svarbesni.

Būdas

Belgų aviganiai malinua yra itin protingi, tarnyboje vertinami šunys. Jų energingas, sumanus būdas leidžia šiems šunims būti nepamainomais pagalbininkais įvairioms teisėsaugos tarnyboms. Belgų aviganiai malinua yra lengvai dresuojami, paklusnūs šunys, tad juos galima išmokyti daug įvairių, net ir pačių sudėtingiausių komandų. Malinua gali būti ir puikiu aklųjų vedliu, ir sargu, ir pagalbininku aptinkant įvairias draudžiamas medžiagas – narkotikus, sprogmenis ir kt.
Tiesa, belgų aviganiams reikia patyrusio šeimininko, kuris sugebėtų išlikti tvirtas, tačiau ne per daug griežtas. Reikia nustatyti aiškias elgesio taisykles ir normas, tačiau nekelti gyvūnui streso. Jei per daug „spausite“ belgų aviganį malinua, jis gali tiesiog užsispirti ir nebebendradarbiauti su Jumis. Nors šiaip veislė garsėja kaip itin atsidavusi savo šeimininkui.
Norint užsiauginti gerą belgų aviganį malinua, reikai pradėti jį socializuoti ir aulėti dar nuo mažų dienų. Taip užkirsite kelią neadekvačiam šuns elgesiui su nepažįstamais žmonėmis ar gyvūnais, išlavinsite jo teigiamas temperamento savybes. Tinkamai dresuoti belgų aviganiai malinua puikiai sutaria ir su vaikais, ir su gyvūnais – gali sutarti net ir su katėmis. Auginant šios veislės šunis būtina įsidėmėti, kad jiems būtinas kasdienis kontaktas su žmonėmis, tad negalima jų tiesiog uždaryti į voljerą ir palikti ten visai dienai, nerodant jokio dėmesio. Belgų aviganiams malinua būtinos kasdienės treniruotės ir aktyvus gyvenimo būdas.

 

 

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu