Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Dachshund (Teckel) - Taksas: Standard - Standartinis; Long-haired - ilgaplaukis

Taksai yra medžiokliniai šunys, kurių tarptautinis vardas Dachshund puikiai atspindi jų paskirtį – šunys, su kuriuo medžiojami barsukai. Būtent tokia ir buvo senoji veislės paskirtis – barsukų pabaidytojas. Pastaruosius 100 metų taksai buvo veisiami kaip urviniai šunys: didieji skirti barsukams ir lapėms persekioti, o mažieji – triušiams. Daugelyje šalių ši veislė šiandien tėra namų šunys, tačiau Vokietijoje, iš kur ir kilo veislė, taksai vis dar naudojami medžioklei. Čia jie skirstomi pagal krūtinės apimtį: mažojo takso apimtis siekia iki 30 cm, nykštujkinio 31-35 cm, o didžiojo – daugiau kaip 35 cm. Visi taksai kilę iš skalikų, tačiau dėl to, kad veiksmingiausi buvo medžiojimui urvuose, jie buvo priskirti prie kitų tokių šunų – terjerų. Kiekvienas taksų porūšis turi savo individualią atsiradimo istoriją.
Trumpaplaukiai taksai yra patys seniausieji. Dar Senovės Egipto skulptūros vaizduoja sėdintį faraoną su trimis trumpakojais šunimis. Manoma, kad jie galėjo būti taksų protėviai. Trumpaplaukiai taskai kadaise buvo naudojami pėdsakams susekti.
Ilgaplaukiai taksai atsirado kryžminant trumpaplaukius taksus su trumpakojais spanieliais, o paskui mažinant mišrūno proporcijas. Ilgaplaukiai atskai turi ir spanieliui būdingų charakterio savybių – jie tokie pat draugiški ir prieraišūs.
Šiurkščiaplaukiai taksai išveisti kryžminant trumpaplaukius taksus ir šiurkščiaplaukius pinčerius. Taip atsirado mažagalviai šiurkšiakailiai šuneliai, kurie vėliau buvo kryžminami su Dendžio Dinmonto terjerais. Taip išgauta didesnė ir pailgesnė galva ir sureguliuotas taksams įgimtas kraujo troškimas.

Išvaizda

Taksai turi kelis tipus, tačiau visiems būdingos tos pačios sudėjimo proporcijos – tai yra žemi, ilgi, trumpakojai šunys. Dauguma pasaulio šalių pripažįsta dviejų dydžių taksus, bet Vokietijoje skiriamos trijų dydžių atmainos: didysis taksas, pagal FCI standartus sveriantis 8-10 kg, pagal AKC – 7-14 kg. Mažasis taksas pagal FCI sveria nuo 4,5 iki 5 kg, o pagal AKC – iki 5 kg. Toks skirstymas palieka spragą, tad vokiečių veisėjai užpildė ją nykštukine takso atmaina. Trijų dydžių taksai buvo veisiami skirtingiems laimikiams medžioti. JAV visų kailio tipų ir visų dydžių taksai parodose laikomi viena veisle, tad gali tarpusavyje varžytis. Vis dėlto pagal FCI taisykles taksai parodose varžosi devyniomis grupėmis – pagal dydį ir kailį.
Visiems taksams būdinga pailga, nosies link siaurėjanti galva ir neplati, kiek skliautiška kakta. Vidutinio dydžio, migdolo formos rudos kiek įkypos akys apvestos tamsiai ir spinduliuoja energija bei draugiškumu. Būdingos vidutinio ilgio, aukštai augančios apvalainais galais ausys. Jos laikomos nulėpusios ir tarsi įrėmina visą snukį. Kaukolė tarp ausų skliauto formos. Snukis ilgas, nosies tiltas turi nedidelę romėnišką kuprelę. Nosis vidutinio dydžio, su plačiomis šnervėmis. Būdingos prigludusios lūpos, dengiančios žandikaulius ir tvirtus dantis.
Kaklas ilgas ir raumeningas bei šiek tiek išlenktas. Į pečių liniją jis įsilieja itin gracingai. Nugara lygi, tik ties strėnomis šiek tiek išlinkusi. Medžioklinių ir lauko bandymuose dalyvaujančių šunų krūtinė nėra gili. Juosmuo itin švelniai išgaubtas.
Priekinės kojos itin trumpos, užpakalinės kiek ilgesnės, tačiau smulkesnės už priekines. Nepaisant to, kojos yra labai tvirtos. Letenos plačios, didelės, į žemę besiremiančios visu padu.
Kailis gali būti trijų tipų: trumpas, ilgas arba šiurkštus. Trumpakailių taksų kailis trumpas, glotnus ir blizgus. Šiurkščiaplaukių taksų kailis trumpas, tankus, kietos, šiurkščios tekstūros. Šiam taksų tipui ant snukio auga ilgesni plaukai, suformuojantys ūsus ir barzdą. Taip pat būdingi vešlūs, ilgi antakiai.
Ilgaplaukių taksų kailis ilgas, glotnus, dažnai šiek tiek banguotas. Po kaklu ir ant krūtinės jis dar ilgesnis. Šis taksų tipas atrodo itin elegantiškai.
Galimos įvairios kailio spalvos.

Būdas

Eneringieji taksai apibūdinami kaip šunys, tinkami nepatyrusiems augintojams, tačiau kartais su jais gali prireikti nemažai kantrybės. Taksai yra itin nepriklausomi, savarankiški ir šiek tiek užsispyrę. Jei taksas Jūsų neklauso, nemanykite, kad taip yra dėl to, jog jis nesupranta, paprasčiausiai jis nenori vykdyti Jūsų komandos ir yra užsiėmęs savais reikalais. Taksai – protingi šunys. Nepaisant nepriklausomo būdo, šie šunys kartais gali būti gana drovūs. Vis dėlto prie savo šeimininko jie labai prisirišę, su juo visada elgiasi draugiškai ir stengiasi įtikti. Taksai – nuostabūs draugai, su kuriais niekada nebūna nuobodu. Šie šunys, jei nėra itin drovūs, mėgsta būti dėmesio centre ir žino, kaip jame atsidurti.
 

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu