Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Sarplaninac (Jugoslovenski Ovcarski Pas - Yugoslavian Shepherd Dog-Sharplanina) - Sarplanikas

Sarplanikų veislė atsirado Jugoslavijos pietrytinių kalnų, kurių vardu ir pavadinta, regione. Čia šie šunys veisiami nuo neatmenamų laikų. Šiandien veislė populiari visoje Jugoslavijoje. Sarplanikų kilmė nėra aiški, bet spėjama, kad į Europą jie atkeliavo iš Azijos. Veislė skirta ganymui ir galvijų saugojimui.

Išvaizda

Sarplanikai yra tvirtos sandaros, masyvių kaulų šunys. Patinų ūgis yra apie 62 cm, o patelių – 58 m. Svoris atitinkamai 35-45 kg ir 30-40 kg.
Galva proporcingo kūnui dydžio. Kaukolė plati, šiek tiek apvalaina. Nasrai trumpesmi nei kaukolė, link nosies jie siaurėja. Nosis plati, juoda. Lūpos storos, glaudžiai apspaudžiančios žandikaulius. Viršutinė lūpa šiek tiek dengia apatinę. Dantys sueina į žirklinį sąkandį. Migdolo formos akys yra vidutinio dydžio, nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos. Žvilgsnis ramus, bet skvarbus. V raidės formos ausys laikomos nuleistos šalia skruostų.
Vidutinio ilgio kaklas tiesus, švelniai įsiliejantis į pečių liniją. Viršutinė kūno linija tiesi, tik link strėnų šiek tiek nuožulnėja. Nugara plati, ne itin ilga. Jusomuo dar trumpesnis, taip pat platus ir raumeningas. Vidutinio ilgio krūtinė gili, siekianti alkūnes.
Priekinės kojos ilgos, tiesios, masyvių kaulų ir su gerai išsivysčiusiais raumenimis. Letenos tvirtos, ovalios formos, su skliautiniais, glaudžiai sudėtais pirštais. Būdingi stiprūs, juodos spalvos nagai. Užpakalinės kojos šiek tiek platesnės už priekines, dar labiau raumeningesnės. Letenos tokios pat kaip priekinės. Eisena lengva, elastinga. Link galo siaurėjanti uodega ilga, beveik siekianti kulkšnis. Ji laikoma šiek tiek užriesta.
Ant galvos, ausų, priekinių kojų pusių kailis yra trumpas. Kaklo, uodegos ir strėnų kailis kur kas ilgesnis (10-12 cm). Privaloma gausi, bet trumpa pavilnė. Galimos visos kailio spalvos – nuo baltos iki tamsiai rudos ar beveik juodos spalvos. Pageidautinas geležies atspalvis.

Būdas

Sarplanikai yra ganymui ir galvijų saugojimui išveista veislė, todėl yra aktyvi, jai nuolat reikia darbo. Šie šunys yra itin nepriklausomi, neprisirišę prie žmonių – jiems nėra didesnio malonumo kaip ganyti galvijus. Įprastai sarplanikai yra ramūs, tačiau kai ganomai kaimenei iškyla grėsmė, šie šunys gali virsti tikrais žvėrimis. Visgi jie nepuola neapgalvotai – veiksmų ima tik tuomet, kai išties reikia.
Susidraugauti su šios veislės šunimi nėra lengva, nes jie atidžiai renkasi draugus, nėra linkę pasitikėti. Nepaisant to, jie nuolankiai paklūsta savo šeimininkui. Visgi jei ryšitės laikyti sarplaniką, turite būti tikri, kad sugebėsite išlaikyti lyderio poziciją, būsite tvirti ir pasitikintys savimi. Ši veislė visiškai netinkama nepatyrusiems šunų augintojams.
 

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu